Alatalitus peale operatsiooni. 04.05.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Käisin 11.03.2020 operatsioonil,kus eemaldati terve kilpnääre.Näidustus oli suur ja sõlmeline kilpnääre.
Praeguseks on operatsioonist möödas pea kaks kuud.Tarvitan 1 tbl L-Thyroxini 100 päevas.Kas on võimalik,et rohu kõrvalmõjuna on tekkinud lihaskangestus,mis on päris häiriv?Mainin ka ära,et kõrvalkilpnäärmed alles ja kaltsium normis.
Viimane analüüs näitas,et TSH on 23,6,mis on siis alatalitus.Millal võiks peale operatsiooni TSH normi minna ja kas teie arvates on vaja rohu kogust tõsta,arvestades,et arvatavasti põhjustab mul L-Thyroxin lihaskangestust?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt põhjustab Teie vaevusi mitte L-türoksiin, vaid kilpnäärme alatalitlus. Ei saa päris hästi aru, miks L-türoksiini annust pole siiani suurendatud. L-türoksiin 100 mcg päevas on standardannus, millega peale lõikust alustab juba kirurg, kuid 3-5 nädalat peale lõikust tehakse kontrollanalüüs, mille alusel timmitakse L-türoksiini annus konkreetse patsiendi vajadustele vastavaks ja kui TSH on nii kõrge kui Teil, oleks adekvaatne annus 150 mcg L-türoksiini päevas. Asi ei ole mitte ainult lihaskangestuses (millel võib olla ka teisi, kilpnäärmest sõltumatuid põhjusi), kompenseerimata alatalitlus mõjutab nii füüsilist võimekust kui ajutegevust, kiirendab ateroskleroosi protsessi, halvendab sugunäärmete talitlust jne. jne. Olete noor naine ja seda kõike pole Teile lihtsalt vaja, seega peab asendusravi annus olema adekvaatne.
Tervitades,
dr. Anu Ambos