Kiiritusravi 25.10.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Minul tekkis kilpnäärme ravi tagajärjel silmakoopa krooniline põletik. Seda aga ei saa enam kuidagi ravile allutada, medrolil on vaid ajutine mõju. Nüüd novembrist hakkan saama 12 korda kiiritusravi silmadele. Kõrvalmõjuks pidi olema vaid silmade punetus. Aga kas kiiritus juustele siis ei mõju? Mul juba suvel medroli ravi ajal juuste väljalangemine oli suur, nüüd sain taas pidama. Kas võib ikkagi juhtuda, et kaotan juuksed taas? Kuskilt lugesin ka seda, et alates jaanuarist on kiiritusravi tasuline, mulle seda ei mainitud, kas unustati? Kas on siis kiiritusravi tasuline? Kuid nagu arst ütles, võib ka see ravi mitte aidata, mis siis saab, kas võimalusi veel, või jään lõpuks ikkagi pimedaks?
Vastuse eest ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Esiteks, Teil ei tekkinud silmakoopa krooniline põletik mitte kilpnäärme RAVI, vaid kilpnäärme HAIGUSE tagajärjel. Kahjuks ravi, mis normaliseerib kilpnäärme talitlust ei suuda silmakahjustust ära hoida ega seda alati vähendada. Teiseks, tegemist ei ole silmakoopa kroonilise põletikuga, vaid silmaümbruse ja silmaliigutajate lihaste vahelise sidekoe põletiku ja tursega. Silma ohustab see ainult väga rasketel juhtudel ja pimedaks jäämise oht on suur erand. Õieti ei ole ma oma 20-aastase praktika jooksul kohanud inimest, kes oleks jäänud kilpnäärmehaigusest tingitud orbitopaatia tõttu pimedaks, olgu asjaolud kui ebasoodsad tahes. Küll aga võib tekkida kahelinägemine, mis muudab näiteks autojuhtimise problemaatiliseks. Kolmandaks, ei põhjusta juuste väljalangemist samuti mitte kilpnäärmehaiguse RAVI, vaid HAIGUS ise. Kahjuks ei muuda medroolravi või ka kiiritus juustekasvu paremaks. Autoimmuunne juuste väljalangemine on tavaliselt siiski ajutise iseloomuga. Juuksejuur säilib ja sellest kasvab hiljem uus karv (see võtab aga aega kuid).
Olen samuti kuulnud, et Haigekassa on otsustanud rahastada ainult halvaloomuliste haiguste kiiritusravi, seda aga kilpnäärmehaigusest tingitud orbitopaatia kindlasti ei ole. Praegu probleemiga tegeletakse. Enne kiiritusravi alustamist paluge oma raviarstil selgitada, milline on asjade hetkeseis ja toimige vastavalt saadud infole (kiiritusravi võib ju ka ajutiselt edasi lükata).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.