Kasv ja areng 2. 21.04.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

19-04-2007 vastatud küsimus oli minu küsitud. Nüüd tahaks veel paari asja teada.

Kas olen õieti aru saanud, et areng kestab kuni 21 eluaastani?

Teistest olen pidevalt ma arengust maas olnud nii 2-3 aastat. Sugutung tekkis 15 aastaselt. Viimase 2-3 kuu jooksul olen märganud, et põskedele, rinnale ja kõhule õrn karvkate tekkinud.

Suguvõsas kasvu ja puberteedi peetusega probleeme pole esinenud.

Kas on võimalik, et võin hakata arenema peale 18'ntat eluaastat (saan aru, et siin kohal pole võimalik anda adekvaatset hinnangut, ilma mind nägematta, kuid pakkuge midagigi teksti põhjal mille olen kirja pannud)?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere taas!
Tõepoolest ei taha ma midagi oletada ega "välja pakkuda". Kui Teie füüsiline ja suguline areng Teile muret teeb, pöörduge ometi arsti poole. Kui Te ei soovi perearsti juurde saatekirja küsima minna, pöörduge endokrinoloogi juurde erakliinikus. Luban Teile, et välja naerma ei hakka Teid keegi.
Tegemist võib olla nn. konstitutsionaalse puberteedi ja füüsilise arengu peetusega, mille puhul on areng lihtsalt "aeglane", kuid kulgeb kõigiti normaalselt ja meditsiinilist vahelesegamist vaja ei ole. Samas võib tegu olla ka hüpogonadismiga (sugulise alaarenguga), millel on erinevad põhjused ja mis vajab normaalse suguküpsuse saavutamiseks raviga järeleaitamist.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.