terviseprobleem 16.10.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Olen 42.-aastane naisterahvas. Viimastel aastatel on olnud mul menstruatsiooni häireid umbes paar korda aastas. Sellel aastal on esinenud seda tihedamini. Päevade vahe on olnud kuni 50 päeva. Praegu ei ole menstr. olnud augusti kuust alates. Günekoloogiliselt on kõik kontrollitud ja korras, on tehtud ka ultraheli. Sooviksin teada, kas menstr. häired võivad olla põhjustatud kilpnäärmest, võib- olla peaks ka seda uurima.Suuri terviserikkeid varem esinenud ei ole. Kas endokrinoloogile saab tulla eraviisiliselt, või ainult perearsti saatekirjaga. Mida ette võtta.
Ette tänades.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Nii kilpnäärme üle-, kui alatalitlus võivad olla tsüklihäirete põhjuseks. Sel juhul esinevad siiski ka teised kilpnäärme talitlushäirele viitavad vaevused (ületalitluse puhul kaalulangus, kätevärin, südamekloppimine, kõhulahtisused, unehäired jne., alatalitluse puhul unisus, külmakartlikkus, tursed, häälemuutused).
Peale kilpnäärmehaiguste võib tsüklihäiretel olla ka teisi hormonaalseid põhjusi nagu prolaktiini ülemäärane sekretsioon ajuripatsi poolt või tasapisi kujunev primaarne ovariaalne puudulikkus (kliimaks).
Kokkuvõttes soovitan tõepoolest pöörduda endokrinoloogi poole, ükskõik kas perearsti või günekoloogi saatekirja alusel või eraviisiliselt, milleks samuti nii Tallinnas kui Tartus on mitmeid võimalusi (Tallinnas Südalinna Arstides või Viruplatsi Arstides jne).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.