Ujumisega seotud allergia 30.11.12 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Olen pikalt pidanud allergiat millekski, mis otseselt elukvaliteeti ei häiri. Viimasel kolmel aastal on aga süvenenud probleem, mis ei lase enam nii mõelda. Kõige rohkem häirib see, et ei tea täpselt põhjust, et teaks, kuidas ise ennast aidata.
Probleem on peamiselt ujumisega. Ligikaudu 5 - 10 minutit pärast basseinist või looduslikust veekogust välja tulles katab nahka punane lööve, mis mõne aja möödudes möödub. Löövet ei tule, kui olen looduslikus veekogus niisama ega uju. Basseinis tuleb alati. Lööve tuleb ka joostes või rattaga sõites sinna, kus higine koht saab tuult- nägu, kael, randmed.
Probleem basseinis ujumisega: varem põhjustas see ainult vesist nohu, mis kestis umbes kaks päeva. Kusagil aasta tagasi lisandunud iiveldus, mis muutus iga ujumas käiguga tugevamaks, kuni viimasel ujumiskorral kaotasin osaliselt teadvuse. Halb ei hakanud kunagi basseinis, vaid duširuumis, ka jahedas istudes. Samaaegselt tekkis ka lööve. Kusagil nädal pärast ujulas käimist tekkis alati põskkoopapõletik, niisiis ei käinud väga sageli ujumas. Seda seost märkasin alles pärast teadvusekaotust, kui hakkasin mõtlema allergiale. Pärast teadvusekaotust ei ole rohkem ujumas julgenud käia, sellest on umbes aasta. Kuna aga arstid arvasid, et tegemist võib olla seotud muu probleemiga, ning ujumine mõjub astmale hästi, otsustasin sel nädalal uuesti basseinis ujumist proovida. Viibisin basseinis vaid lühikest aega, ega ujunud. Järgmisel päeval pärast ujumist on nina täiesti kinni ja jookseb vett ning üsna halb on olla, kõhus on kerge puhitus.
Nüüd olengi jõudnud küsimuseni: kas see võib olla allergiline reaktsioon? Armastan ujumist väga, ning olen sellest probleemist üsna häiritud. Lisaks on probleem ka sellega, et pärast jooksmist jaheda ilmaga, kui tekib lööve, on pärast ka väga uimane olla ja natuke isegi süda paha. Kas ka see võib olla allergiline reaktsioon?
Oleksin hea meelega valmis kõike seda ignoreerima, aga teadvusekadu pani mind mõtlema, et võibolla peaks asja edasi uurima allergoloogi juures. Kas allergoloogil oleks võimalik anda täpsemaid näpunäiteid, kuidas sellise allergiaga toime tulla ja kas tegemist ikka on allergiaga, mitte muu kerge terviseprobleemiga?

Loodan, et küsimus ei saanud liiga segane ja tänan juba ette vastuse eest.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Kirjeldatud nahalööbed on iseloomulikud mitteallergilisele urtikaariale, mille põhjuseks on vesi, temperatuuri muutus, füüsiline koormus. Selliste probleemide puhul võib allergiavastasest ravimist (antihistamiinikum) abi olla, kuid ei tarvitse abi olla. Võib proovida ka kahekordset antihistamiinikumi annust. Sellised probleemid taanduvad mõne aja jooksul iseenesest, kuid praegu oleks vaja ikkagi vältida olukordi, mis on löövet tekitanud.
Talvisel perioodil basseinis käies on lisaärritus ka kloorist ja see ei ole sobiv seoses allergilise astmaga ja kaasuva nohuprobleemiga.
Lisaks astma ravimitele on ninahormooni kasutamine väga vajalik, kuid lisaärrituse puhul võivad vaatamata adekvaatsele ravile ikkagi tekkida nina ja nina kõrvalkoobaste limaskesta turse, mis võib omakorda tüsistuda sinusiidiga.
Minu soovitus on basseinis käimist praegu kindlasti vältida, kuid samas on raske ennustada, kas saate veemõnusid uuesti nautima hakata aasta või paari pärast. ja nagu juba mainisin, võib proovida antihistamiinikumi efekti.