roospõletikust taastumine 20.05.16 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Poolteist kuud tagasi haigestusin vasaku jala roospõletikku. Haigus algas klassikaliselt kõrge palavikuga, teise päeva õhtuks tuli ka punetus jalasäärel. Pöördusin EMO-sse ja mind hospitaliseeriti. Antibiootikumiravi alustati oxacilliniga, kuid, kuna 4......5 päevaks ei olnud haigusnähud vähenenud, vaid vastupidi (crp näit oli tõusnud 370-ni ja punetus jalal oli kerkinud poole kintsuosa tagaküljeni ), siis muudeti antibiootikumi. Amoksiklav tundus toimivat ja vereanalüüs läks paremaks. Haiglas tehti veel ka salvmähiseid sulfarginiga. Nädalapärast kirjutati haiglast välja (punetus oli langenud sääreosale tagasi, crp veres oli 30.....40).
Nüüd, kuu aega peale haiglast väljakirjutamist on turse ja punetav osa jalal praktiliselt sama piirkonnaga, vere crp näit on endiselt ca 30 (lasen perearsti juures teha vereanalüüsi praegu iganädalaselt) ning enesetunne on pidevalt nõrk ja haiguslik. Füüsilist koormust ei talu organism absoluutselt.
Perearsti soovitusel tegin läbi veel ka ravikuuri duracef 500-ga. Kuid tulemusteta.
Käisin ka mind ravinud kirurgi vastuvõtul, kes ei näinud pikalevenivas paranemises probleemi.
Perearst ei ole sellise probleemiga aga kokku puutunud ja on suht nõutu.
Peaksin veel lisama, et samal jalal on pikast lennureisist tekkinud süvaveenide puudulikkus ning aegajalt tekib kedrekondi piirkonda haavand, mis paraneb väga pikaldaselt. Olen saanud selle raviks ka baroteraapiat ning kandnud kompressioonsukka.
Küsiksin siis, kas tõesti võib olla taastumine ja paranemine roospõletikust nii pikaajaline ja kaua võib selline olukord kesta ?
Ehk on mingeid protseduure või võimalusi paranemise kiirendamiseks ?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kahjuks roospõletikust taastumine ongi pikaajaline, eriti kui tegu on juba kahjustatud jalaga. Peale kompressioonsuka ei oskaks ka mina ravile midagi lisada. Kindlasti aitab ka rahu ja haige jala hoidmine kõrgemal võimalikult suurema osa ajast. Alati pole see aga võimalik.