Osgood-Schlatter 22.01.09 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere.
Akitiivse spordiga tegeleval 12 a. poisil diagnoosis perearst mõlemal jalal sümptomite, vaatluse ja röntgenülesvõtte järel Schlatteri haigus. Päevapealt keelati poisil spordiga tegelemine. Vabastati kehalise kasvatuses jooksust, hüpetest ja põrutustega seotud harjutustest ning jalgpalli trennist kästi ära tulla. Öeldi , et 2-3 aastat on spordiga lõpp. Ei kujuta ette, et 12 a. poiss ei jookse, hüppa, suusata, uisuta. Ei sõida rattaga. Lubati ainult ujuda.
Soovin Teie arvamust kõige selle kohta. Kas on ravi või peab tõesti "istuma" ja ootama?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

See ei ole siiski fataalne diagnoos ja nii traagiliselt seda asja võtta ei tasu. Need spordialad, kus tegu jalgade põrutuse ja ülekoormusega on tõesti keelatud, kuid see ei tähenda lõppu spordiga. Ja kindlasti ei käskinud Teie pojal keegi istuda, tuleb vaid leida sobivam spordiala. Hea on selle haiguse korral see, et sellest n.ö. kasvab välja.