Krooniline pimesoole põletik? 19.09.08 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,
mul on olnud ligi 2 kuud iga päev paremal alakõhus valud. Valu ei ole just väga tugev, hommikuti ei ole pidev, õhtuti tihti on pidev.
Günekoloogiliselt patoloogiat ei leitud (tehti ultraheli ja võeti erinevad proovid).
Perearsti võetud uriiniproov (kohapeal tehti paari minutiga test-ribaga mingi analüüs) oli korras.
Täna tehtud ultraheli kõhuõõneorganitest samuti midagi ei näidanud (MB punktis infiltraati ega paksenenud seinaga soolelingu ei näe. Douglase õõnes veidi vaba vedelikku).

Valu iseloom on selline, et aeg-ajalt valu "kiirgab" jala poole või tuhara poole, samuti munasarjade poole. Siiski on üks kindel punkt paremal pool alakõhus, kus on valu kese ja kust on katsudes valus.
Öösel enamasti ei valuta, õhtul enne magamajäämist küll. Hommikuti on valu harvem.
Jalal hüpates nagu valus ei ole, katsudes on mõnevõrra valus nii surudes kui kätt järsult ära võttes. Valu tõttu pole võimalik suguelu ega spordielu.

Kas see võib olla krooniline pimesoole põletik? Kuna perearst ütles, et "pimesoolt tänapäeval väga kergesti ei opereerita", siis kas mul oleks mõistlik üldkirurgi vastuvõtule minna? Kui olen ise valmis operatsiooniriske võtma, kas siis kirurg oleks valmis pimesoole operatsiooni tegema? Olen kuulnud ka diagnostilisest operatsioonist, kus tehakse lõikus ja kui nähakse, et on põletik, opereeritakse pimesoolt.
Mu emal on olnud krooniline pimesoolepõletik (kui see kuidagi geneetiliselt võib eelsoodumusega olla).

26 aastane naine Tartust.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Noortel naistel valude korral alakõhus , kui muud patoloogiat ei leita, tehakse apendektoomiat küll. Kaasajal on võimalik seda teha ka laparoskoopiliselt, mis tagab ka teiste kõhukoopa organite revisiooni. Kahjuks tuleb aga öelda, et sellisest operatsioonist saavad abi vaid umbes pooled sellised "kõhuvalutajad".
Geneetilist eelsoodumust apenditsiidi esinemiseks ei ole mina kuulnud.