kas on ikka song? 01.02.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Käisin arsti juures ning öeldi, et kõhupiirkonnas on song, soovitati opereerida. Kuid lugedes sümptomite kohta, mis sellele viitaksid, tekkis mul kahtlusi. Nimelt tekib mul väljavõlvuvus(piklik muhk paremal pool) tavaliselt just rahulikult selili lamades ja mitte kõhulihaseid pingutades. Kas see on ikka song või on ka teisi võimalusi? Valu ei esine, küll aga surve tunne, tekkinud on veenilaiendid.
Millised võivad olla veel songa negatiivsed mõjud peale pitsumise?
Millal oleks operatiivne ravi õigustatud?

Teele

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kas on tegu songa või millegi muuga võin öelda ainult peale Teie läbivaatust. Teie kahtlus songa suhtes on õigustatud - reeglina lamades ja mitte pingutades peaksid kõik songa vaevused ja ilmingud kaduma.
Songal muid ohte kui pitsumine, ma ei näe - see on ka küllalt, et teda karta (vajab kiiret operatsiooni)või kui ainult see, et ta aja jooksul läheb suuremaks. Kui on tegu songaga, on operatiivne ravi igal juhul õigustatud, mida varem seda parem.