Lemmikloomal (kassil) ussid, kas profülaktika vaates olesk mõistlik ka kõigil pereliikmetel usside vastu ravi läbi teha 18.12.17 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere,
Mõned päevad tagasi avastasime kassil ussid ning oleme vastavad ravimid talle sisse andnud. Nüüd on aga küsimus ja kartus, kas samas peres elavad inimesed võivad olla nakatunud ning oleks vajalik profülaktikaks ravi läbi teha või siis analüüsid anda.
Või missuguseid sümptomeid peaksime enda tervises tähelepanelikumalt jälgima.
Lugupidamisega,

Arst vastas:

Karmen Joller

dr Karmen Joller

Perearst

Kivimäe Perearstikeskus

Tere!

Kuna kasutate sõna "ussid", oletan, et tegemist on ümarate heledate ussikestega, mitte paelussiga. Tõenäoliselt olid teie kassil solkmed, kuid seda oskab paremini hinnata loomaarst.
Kassidel olevad solkmed on harva inimesele ohtlikud, peamiseks ohuteguriks oleks väga nõrk immuunsüsteem - näiteks kui keegi teie peres põeb mõnda rasket haigust (vähk, verehaigused jne). Sellisel juhul pöörduge kindlasti oma perearstikeskusse.
Muudel juhtudel piisab hügieenist - kassi liivakasti tuleb puhastamisel desinfitseerida, inimene, kes koristas, peab oma käsi pesema jne.
Solgetõbi põhustab inimesele eelkõige seedetrakti ärritust (iiveldus, oksendamine, kõhuvalu, kõhulahtisus, kõhugaasid) ja allergilisi reaktsioone. Kahtluse korral aitab vaevuste põhjuseid välja selgitada perearst.

Tervitades
Karmen Joller