Kreeka pähklid leevendavad stressi

Kreeka pähklid leevendavad stressi

Värske uuringu andmetel võib regulaarne peotäie Kreeka pähklite söömine mõjutada vererõhu reaktsiooni stressile.

„Inimestel, kellel on võimendatud bioloogiline reaktsioon stressile, on suurem oht haigestuda südamehaigustesse,“ märgib pressiteates värske uuringu autor Sheila G. West (PhD) Pennsylvania ülikoolist. „Me tahtsime teada, kas taimsetest allikatest pärit oomega-3-rasvhapped leevendavad südame ja veresoonkonna reaktsiooni stressile.“

Westi töörühm uuris 22 hea tervise juures olevat täiskasvanut, kelle LDL-kolesterooli ehk halva kolesterooli tase oli suurenenud. Kolme kuuenädalase toitumisprogrammi raames sõid osalejad toitu ja suupisteid kolme erineva menüü järgi, kirjutab WebMD.

Esimene menüü hõlmas „tüüpilist“ Ameerika menüüd ilma pähkliteta. Teine menüü sisaldas umbes 35 grammi Kreeka pähkleid (umbes 9 tervet pähklit) ja supilusikatäit Kreeka pähkli õli, millega oli asendatud osa tüüpilises Ameerika menüüs sisalduvast rasvast ja valkudest. Kolmas menüü sisaldas Kreeka pähkleid, Kreeka pähkli õli ja 1,5 supilusikatäit linaseemneõli. Kõik kolm menüüd sisaldasid võrdselt kaloreid ja olid spetsiaalselt kavandatud selliselt, et see ei põhjustanud ühelegi osalejale ei kaalukaotust ega -tõusu.

Pärast iga menüü katsetamist suurendati kõigi täiskasvanute stressitaset kahel moel – esiteks paluti neil pidada kõne ning teiseks pandi neil üks jalg jääkülma vette. Teadlased mõõtsid mõlema katse ajal osalejate vererõhku.

Ja millised olid tulemused? Kreeka pähklite ja Kreeka pähkli õli lisamine menüüsse langetas 2–3 punkti võrra nii vererõhku puhkeolekus kui vererõhu reaktsioone stressile.

West kommenteeris: „See on oluline, kuna me ei saa stressi oma igapäevaelus vältida.“ Tema sõnul näitas uuring, et toitumisharjumuste muutmine võib aidata organismil stressile paremini reageerida.

Kas see artikkel oli kasulik?


 

Lisa kommentaar

Saada