Dieet laparoskoopiast taastumisel 21.11.23 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere

Sooviks uurida, mida täpsemalt tohib süüa peale laparoskoopilisel teel munasarja tsüsti eemaldamist. Info on ainult, et kergem dieet. Ja infot ka internetis väga vähe. Kas tähendab see esimestel päevadel ainult puljongi söömist või on lubatud ka tahked toidud? Kas puljongi sees keedukana ja kartul on okeid või pigem vältida? Kas supi asemel paremad püreesupid? Kas keefir nt lubatud või laktoos üleüldse keelatud? Ausaltöeldes on see "kerge dieet" väga segadust tekitav. Soovikski täpsemalt teada mida täpselt süüa ja kaua kerge dieet kestma peaks.

Arst vastas:

Artur Minenko

dr Artur Minenko

Toitumisterapeut

Confido tervisekeskus

Tere!
Kõik sõltub sellest, millal oli operatsioon. Tavaliselt antakse järgmisel päeval pärast operatsiooni kerge kanapuljong. Alates kolmandast päevast võib söömiseks valida mitte rasvased jogurtid, kartulipüree, purustatud liha ning mitte rasvase aurutatud kala. Taastumisperiood kestab 3-4 kuud ja selle aja jooksul .
tuleks vältida: rasvaseid toite, konserve, suitsutatud tooteid, marineeringuid, maitseaineid, vürtsikaid maitseaineid, kastmeid ja ketšupit, sinepit, tooreid puuvilju, kanamune, magusaid tooteid (šokolaad, koogid, jne)

Esimese kuu jooksul tuleks süüa 6-8 korda päevas väikeste portsjonitena, seejärel saate minna üle 4-5 söögikorrale päevas.

Ma annan teile umbkaudse näite etapiviisilisest toitumisest, kuid täpseid soovitusi nägemata ma anda ei saa. Ent ma arvan, et on möödunud vähemalt 2 nädalat.
Kaks nädalat pärast operatsiooni:

Umbes kaks nädalat pärast operatsiooni võite tõenäoliselt jätkuvalt järgida kergemat dieeti, et anda kehale aega taastumiseks. Soovitused hõlmavad:

- Kerge toit: Jätkake kergesti seeditava toidu tarbimist, nagu kana- või kalkunirind, kala, köögiviljad, puuviljad, täisteratooted, piimatooted ja valgud.

- Valgu tugevdatud tarbimine: Valgud on olulised haavade paranemise ja kudede taastumise jaoks. Veenduge, et teie toidus oleks piisavalt valku, näiteks kanafilee, munad, kala, tofu ja oad.

Kuu pärast operatsiooni:

Kuu aega pärast operatsiooni peaksid enamik patsiente endiselt järgima kergemat dieeti, kuid sel perioodil saab järk-järgult sisse viia mitmekesisemat ja tihedamat toitu. Soovitused:

- Mitmekülgse toidu järkjärguline sisseviimine: See periood sobib hästi mitmekesise toidu järkjärguliseks sisseviimiseks, näiteks puuviljad, köögiviljad, vähese rasvasisaldusega piimatooted ja täisteratooted.

- Järgige arsti soovitusi: Ärge unustage toitumist arstiga arutada ja võimalikke piiranguid või soovitusi, mis on seotud teie konkreetse taastumisega.

Kolm kuud pärast operatsiooni:
Umbes kolme kuu pärast võite naasta tavalisema toiduratsiooni juurde. Kuid on oluline jätkata oma arsti soovituste järgimist ning pöörduda arsti poole, kui tekib raskusi või küsimusi.

- Naasmine tavalise toiduratsiooni juurde: Võite järk-järgult tagasi tuua tavalise toidu, arvestades oma taastumisprotsessi.

- Tasakaalu järgimine: Jätkake toitumisega, mis on rikas toitainete poolest, sealhulgas valgud, köögiviljad, puuviljad ja täisteratooted.

Ja kõige olulisem - olge oma taastumise ajal oma keha suhtes tähelepanelik, pidage nõu oma arstiga ja järgige tema soovitusi.