Ebamugavused pärast antibiootikumikuuri 15.08.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere doktor! Olen 29 aastane naisterahvas. Juulis tarvitasin tarkusehamba eemaldamise järgselt 10 päeva (3 x päevas) Augmentini (amoksitsilliin/klavulaanhape 875/125MG). Probiootikume ei tarbinud, küll aga ohtralt biokeefirit. Ca nädal peale kuuri lõppu võtsin igaks juhuks ka Fluconazole kapsli (flukonasool 150 mg). Nüüd on kuuri lõpetamisest u 3 nädalat ja enesetunne on halb. Väljaheide on hele, suisa kollakas, kõht päris lahti ei ole, asja on umbes kord päevas. Peale roojamist on päraku piirkonnas tugev kipitus, muidu aegajalt ka sügelus. Uriin on kollane, hele; tarbin palju vett. Tupes kaebusi ei ole. Kõhus ei valuta, vahel natuke iiveldab. Eile hakkasin võtma boulardiid ja probiootikume.
Kas selline asi võib olla antibiootikumidest tingitud ja kas on üldse lootust et see taandub minu ettevõetud abinõudega või on siiski vaja ka medikamentide poole pöörduda?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan pöördumast. Kahjuks on nii, et raviga võime saavutada algse probleemi lahenemise, kuid ilmnevad kõrvalmõjud, mida peab hakkama omakorda ravima. Antibiootikumravi hävitab valimata nii halbu kui häid baktereid. Ja terves kehas peaks olema lisaks tervele vaimule ka tervete ja heade pisikute koloonia. Kui see nii ei ole, on tulemuseks erinevad vaevused.
Õnneks ei selgu Teie kirjast tõelisi ohumärke, eeskätt Clostridium difficile koliidi tunnuseid. See on üks pisik, mis elab paljude inimeste soolestikus, kuid peale antibiootikumravi võib minna tõeliselt kurjaks ja põhjustada rasket soolepõletikku. Igaks juhuks lisan siia lingi sellest tõvest: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/c-difficile/symptoms-causes/syc-20351691

Teie valitud sammud on igati mõistlikud. Probiootikumide kuur, nt 2-3 nädalat, Cefilus maitsetamata jogurt või maahapupiim. Paras vedelikutarbimine, kasvõi gaasita mineraalvesi, 1 l päevas. Normaalse vedelikuainevahetuse tunnuseks on parajalt niisked limaskestad, uriini normaalne "ilus" kollane värvus ja paras kogus 2-3 urineerimiskorral päevas. Tume ja vähene uriin viitab veepuudusele. Vaevused peaksid taanduma 2-3 nädalaga, kui mitte ja lisandub sage roojamine, hootine kõhuvalu, palavik, nõrkus- siis tuleb pöörduda arsti vastuvõtule.

Head tervist soovides
Madis Veskimägi