kilpnääre 16.08.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen 31. a. naine Tallinnast.
Mulle on u. 7 a. tagasi tehtud kilpnäärme uurimiseks veretestid. Mingeid kõrvalekaldeid normist ei leitud. Siiski on häiriv taluda üsna tihti esinevat nö. klompi kurgus, mis tekib suvaliselt - ja nii juba 15 aastat. Samuti olen hädas vahel üliaktiivse, vahel väga loiu seedimisega. Sama lugu enesetundega - mõni päev vean vaevalt jalgu järel, teisel tunnen end reipalt. Olen vaevustega käinud nii neuroloogi kui gastroenteroloogi juures. Esimene määras antidepressante (1,5 aastat), teine ütles et lihtsalt tundlik seedesüsteem. Vereproovid korras, rõhk normaalne (107/78 viimati). Olen sportlik tüüp, ebastabiilne jõudlus häirib mind väga. Kuigi teen trenni mõistusega ja mõõdukalt, väsib lihas vahel ruttu ning tekib värin. Samas koormustestil sain ideaalse hinnangu, kolesterool oli 4,8.
Olen ka lugenud, et isegi normi piires olevad näitajad võivad individuaalselt inimesel vaevusi tekitada ja et tihti jäävad kilpnäärmehaigused välja selgitamata - sümptomid on nii laialivalguvad ja võivad viidata paljudele muudele hädadele.

Kas kilpnääre võib teatud põhjustel käituda kord ala-, kord üleaktiivselt? Millest see johtub? Kus saaks põhjaliku uuringu teha?

Tänan väga vastuse eest.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Teie kirjas toodud küsimustele on raske paari lausega vastata. Kui ma nüüd kirjutan päris ausalt, nii nagu ma mõtlen, siis olen kindel et Teie tervis on täiesti korras, ka kilpnäärmega on kõik hästi. Klomp kurgus, see on vaevus mis tekib tihtipeale ilma orgaanilise haiguseta, see on seisund, mille korral on kõik uuringud ja analüüsid korras. Seda tunnet soodustab närvipinge, stress, mure, ootus jt seisundid. Te olete väga tundliku loomuga, kõik see võib avalduda ühe või teise kehalise vaevusena. Nimetasite ka häireid oma seedetrakti poolt, ka see haakub Teie tundliku loomusega. Mida ette võtta. Kõigepealt on vaja usaldust Teie ja teid uurivate arstide vahel. Kui arstid kinnitavad, et analüüsid ja uuringud on kõik korras, siis see ka tõepoolest on nii. See teadmine annab hingerahu. Kui Te teate ka seda et Teie vaevused, tükitunne kurgus ja seedetraktihäired on seotud Teie tundliku loomusega, siis see ongi peaegu kogu probleemistiku võit. Kui te oskate endale välja tuua need olukorrad, mil vasevus sagedamini tekib ja neid vältida tulevikus siis see ongi täielik võit. Seda on võoib-olla raske uskuda, kuid vägagi häiriva vaevuse korral on kõik uuringud täiesti korras. Oleme jõudnud nüüd ühe arstiteaduse probleemsema osa, psühhosomaatika juurde. Nii Teie kui paljud Teie saatusekaaslased vajavad medikute poolt täit tähelepanu, oluline on ka eelpool nimetatud usaldus. Ükski arst ei jäta haigele ütlemata kui on leitud uuringutel haigus mis vajab kindlat ravi. Kuid olukorras, kus patsiendil on vaevus, kuid kõik uuringud on korras, on asi keerukam. Oleneb arstist, kas ta ütleb et tegemist on psühhosomaatilise vaevusega, või suunab patsiendi veelkordsetele uuringutele- spetsialistide konsultatsioonideks. Vimasel juhul on nõnda, et patsient võib aastaid ringi rännata mööda meedikuid ja muutuda järjest kibestunumaks, õnnetumaks, ka psüühhiliselt kurnatumaks, enne kui keegi taipab öelda, millega on tegemist. Siis võib olla hilja, haige psüühhika on saanud liig palju räsida. Arstide poolt määratavad antidepressandid teenivad mitut eesmärki. Esiteks, antidepressandid peaksid teooria järgi rahustama liigerku ajukeemiat, mille tõttu sümptomid mis haiget häirivad, on vähem väljendunud. Teiseks saab arst haigele midagi kirjutada, lootuses, et haige jääb sellega rahule. Kuid igal ravimil on terve rida kõrvaltoimeid, ka nende hind on päris soolane. Reeglina loevad patsiendid ka ravimite infolehte ja võivad päris ära ehmuda, kui saadakse teada kõigist näidustustest ja kõrvaltoimetest.
On olemas ka kolmas võimalus. Kuigi kõik tehtud uuringud on korras, siiski arst ütleb patsiendile, et kilpnääre on natuke nõrk või haige. Võidakse diagnoosida ka alaägedat või subkliinilist põletiku.
Mina arvan, et kõige õigem viis sedasorti vaevustega hakkama saada on nende võtmine " mõistusega". Abi on ka mitmetest stressi maandavatest tegevustest nagu joogaharjutused, paras füüsiline koormus jne. Hea tulemuse võime saada ka mitmetest psühhoteraapiavõtetest, näiteks kognitiiv-käitumuslik teraapia.
Loodan, et sain veidi selgust tuua keerukas küsimuses.
Head tervist soovides Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Helicobakter pylor

Tere. Lõpetasin äsja kolmikravi helicobacteri vastu. Olid kerged valud seljas abaluude all ja ka ees rinnaku all. Nüüd valud taandunud. Loodetavasti sain sest lahti.Lugesin kusagilt ,et see bakter levib ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Jah, pisik levib olmekontaktide kaudu. Ravi on vajalik, kui on vaevused. Soovitan nõu pidada perearstiga, temalt vajadusel edasised uuringud, käsitlus.

Head tervist soovides,
Loe edasi

Kopsuröntgen

Tere, saadan Teile kopsuröntgeni vastuse.

Diafragmakaared selgepiirilised, normaalsel kõrgusel. Paremal lateraalsiinus suletud, vasakul vaba. Hiilused struktuursed. Bronhovaskulaarne joonis ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Võimalikke põhjuseid on mitu, oletada ei saa. Soovitan leiu täpsustamiseks pöörduda perearsti vstuvõtule, temalt vajadusel täpsustavad uuringud, edasine käsitlus.

Head tervist ...

Loe edasi

Valutavad ja sügelevad sõrmed

Sõrmed valutavad ja surisevad,käelabad sügelevad .

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Võimalikke põhjuseid on palju. Ravi määrab arst, kes saab Teid vahetult uurida. Oletada ja huupi midagi pakkuda mina ei saa.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Põletik sõrmedes?

Mureks on nimetissõrmele tekkinud moodustis. See on tekkinud liigese kohale ja on justkui täidetud vedelikuga. Algul oli ka valulik, kuid nüüdseks valulikkus veidi vähenenud. Vahepeal sügeleb. Moodustis ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Mõtlemisainet on. Ravi määrab arst, kes saab Teid vahetult uurida. Esmalt perearst.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Rinnalihase turse

Täna hommikul ärkasin ja tundsin, et rinnalihas on kuidagi imelik ja ei soovi üldse pingutust. Liikuda ja kõike teha on väga okei, aga lihas ise on teisest märgatavalt suurem. Katsudes oleks nagu vedel ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kui otseselt punetus, palavik, tugev valu puudub, siis leevenduseks ibuprofen 0,4 x3, paikselt nt diklofenaksalv. Kui probleem püsib, siis pöörduge oma perearsti vastuvõtule.

Head ...

Loe edasi

Huvi pärast küsin peale songa oppi

Küsimus selles peale kubemesonga oppi kunas saa rattaga sõita ja matkata seljakotti matkal ka mis jääb alla 20kg hetkel seisuga mul matk juunis mis 10 päeva kestab kas on soovitav minna matkale kui opp ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Tavaliselt kulub taastumiseks 1-3 kuud, sõltuvalt songa suurusest. Täpsemalt Teie perearstilt ja kirurgilt.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Kõrvad lukus,vilistavad ja vasakus kõrvas tunnen nagu südamelööke

Tekkis põskkoopa põletik ja samal ajal läksid ka kõrvad lukku,nüüd on põskkoopa põletik läinud aga vasak kõrv endiselt vilistab ja on lukus

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Soovitan teha kuulmetõrve-keskkõrva tuulutusharjutusi, tarvitada limaskesta turseravimeid, täpsemalt Teie perearstilt. Vajadusel ka uuringud.


Head tervist soovides,
Loe edasi

Muna kaela piirkonnas

Selline mure, et kui ma söön tekib vasakule poole muna (enam vähem tennise palli suurune). Tekib ootamatult. Üldiselt kuus 2-3 korda, alati söömise ajal. Kestnud on see mingi üle 1 aasta.
Kui ei ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Jah oskan, koostöö arstidega, kes saavad Teid vahetult uurida ja ravida. Mõtleksin ka süljenäärme probleemile. Kui tõesti tekib tennisepallisuurune turse ja oluline talitlushäire, siis võib ...

Loe edasi

Kurk

Tere!
Mul varasemalt mitu kuud juba tulnud lihtsalt kopsudest läbipaisvat limast röga käinud ka arstil ütles kopsud puhtad ja peaksin tegema veeauru. Mul on ka õhupuuudus sellega seoses väga tihti ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Tänan ilmeka kirjelduse ja pildi eest. Värviline, rohekas röga on tingitud bakterist, millele toimib antibiootikum. Ravimi määrab arst, kes saab Teid vahetult uurida.

Head tervist ...

Loe edasi

Torkiv valu lõuatsis

Loodan et kirjeldan võimalikult täpselt, panen pildi ka et paremini selgitada, kus mul täpsemalt see väga ebameeldiv torkiv valu on.
See kogu aeg ei valuta, aga vähemalt kord kuus see valu tuleb ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Tänan asjatundliku selgituse ja kena pildi eest. Näopiirkonna valud, eriti torkivad, elektrilöögitaolised, sageli alalõuas, lõuatsis võib olla tingitud kolmiknärvivalust. Sellele tavalised ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: