Analüüside vastused. 08.11.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Sooviksin teada kas maksanäitajad on korras?
Varasemalt on olnud probleeme et maksanäitajad on halvad.
1) Kui palju saab usaldada neid analüüse?
2) Millised peaksid olema tulemused ,et näha et maks on kahjutatud?(Numbrites alla normi ja üle normi)
3) 4.111.2019 oli mul mandli operatsioon ,arst kirjutas välja Antibiootikumid, Paracetamoli 4g ööpäevas ja veel vajadusel Dolmeni.
Kui palju kahjustavad need ravimid maksa. Ei julge ravimeid võtta kartes et maks saab suuri kahjustusi.
4) Peale mandli opist taastumist,millal oleks õige aeg teha uued maksa analüüsid?
5) Kas nende analüüside põhjal on mul põhjust karta,et maks saab suuri kahjustusi ja hirm on isegi et maks saab nii kahjustada et võib lõppeda surmaga..

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Antud analüüsis on maksanäitajatest kontrollitud ALAT ja ASAT. Neist ASAT on täiesti normis, ALAT on minimaalselt tõusnud, mis ei sea piiranguid ravimite tarvitamisele. Paracetamol võib teoreetiliselt põhjustada maksaensüümide tõusu. Seetõttu oleks mõistlik, kui tarvitate Paracetamoli pikemat aega, kontrollida paari nädala pärast maksanäitajaid uuesti.
Fotolt küll ei selgu, millises laboris analüüs on tehtud, kuid ei näe põhjust, miks see ei peaks olema usaldusväärne.
Kui esineb maksanäitajate 2-3kordne tõus, peaks tarvitatavad ravimid uuesti üle vaatama ja kaaluma kasu/kahju vahekorda.
Mandli operatsiooni järel on Paracetamol üks paremaid valikuid valu vaigistamiseks, sest ei tõsta veritsusriski. Lühikese kuuri korral on maksakahjustuse tõenäosus väike.
lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst