kas on väga kehvasti? 15.06.23 / Meestearst

Külastaja küsib:

Uuringul tähistatuna 12 eesnäärmekoe bioptaati, kuid saateanumas nr 3 koelist materjali ei olnud. 1. Fragmenteeritud eesnäärmekoe tükikesed kokku 4 mm, kus eale vastava ehitusega beniigne eesnäärmekude. 2. 11 mm, normipärased ja hüperplastilise epiteeliga näärmed, kus kuni raskeastmelist düsplaasiat HGPIN, vähene krooniline põletik. 4. 2 mm, periprostaatilist kohevat sidekude. 5. 16 mm, normipäraseid, atroofilise epiteeliga ja hüperplastilise epiteeliga näärmeid, kus kuni raskeastmeline düsplaasia HGPIN, vähene krooniline põletik. 6. 17 mm, normipärsed, atroofilise epiteeliga ja ka hüperplastilise epiteeliga näärmed. 7. 14 mm, normipärased, atroofilise epiteeliga ja ka hüperplastilise epiteeliga näärmed, vähene krooniline põletik. 8. 12 mm, normipäraseid ja atroofilise epiteeliga näärmeid, vähene krooniline põletik ning keskosas 2,5 mm ulatuses väiksemaid, kohati halvasti formeerunud, epiteelis võimaliku atüüpiaga näärmeid. Tegemisel immuunhistokeemiline uuring. Immuunhistokeemilisel uuringul kirjeldatud näärmetel p63-ga basaalset rakukihti esile ei tule ja p504s on epiteelides positiivne - adenokartsinoom Gleason 3+4=7. 9. 15 mm, valdavalt normipärased näärmed, kuid infiltratiivselt väiksemaid, varieeruva kuju ja suurusega, küll hõredalt paiknevaid, kuid epiteelis võimaliku atüüpiaga näärmeid. Tegemisel immuunhistokeemiline uuring. Immuunhistokeemilisel uuringul tuleb 1,5 mm ulatuses esile adenokartsinoom Gleason 3+3=6, kus näärmetel p63-ga basaalset rakukihti esile ei tule ja p504s on epiteelides positiivne. 10. 13 mm, eale vastava ehitusega beniigne eesnäärmekude. 11. 11 mm, normipärased, atroofilise epiteeliga ja ka hüperplastilise epiteeliga näärmed, vähene krooniline põletik. 12. 17 mm, valdavalt normipärased näärmed, üks väiksem adenoosi kolle. Kokkuvõte: uuritavates bioptaatides on enamuses beniigne eesnäärmekude, kus võimalik adenomatoosne hüperplaasia. Bioptaatides nr 2 ja 5 esineb näärmeepiteeli raskeastmelist düsplaasiat HGPIN, samuti esineb kergelt väljendunud krooniline põletik. Bioptaatides nr 8 ja 9 on atsinaarse adenokartsinoomi kude Gleason 3+4=7, gardeerimisgrupp 2. Intraprostaatiliste perineuraalruumide infiltratsiooni näha ei ole. Kasvajalist kude on kogu bioptaatide pikkusest kuni 3%, bioptaadis number 8 on kasvajakude 21%.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Ühe infoühiku alusel hinnangut anda ei saa. Antud juhul on leitud Gleason7 diferentseerumisastmega eesnäärmevähk. Tervikhinnang vajab kliinilist läbivaatust ja PSa taset ja dünaamikat. Ilmselt on tehtud ka magnetuuring. Katastroofi kindlasti pole, aga ravi see haigus ilmselt vajab. Usaldage oma arsti!