Munandi valu, veenilaiend 09.09.21 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere

Probleem algas umbes 3 kuud tagasi. Nimelt tegin jõusaalis trenni (seljale) ja kas samal või järgmisel õhtul hakkas valutama vasak munand (see valu polnud suur ega koguaeg vaid nagu tuikas vahepeal, lisaks lõi valu vahel selga ja jalga). Kirjutasin ka siia tol korral ja sain vastuseks, et ilmselt olen teinud seljale liiga. See valu kestis edasi ja umbes kuu aja pärast otsustasin külastada meestearsti. Ta vaatas üle munandid, katsus ja ütles, et kõik tundub korras, andke seljale puhkust mingi aeg. Peale seda mingi aeg tundsin ise katsudes, et vasak seemnejuha on suurem kui vasak (munandi peal üleval pool oleks nagu selline paksem tükk ja paremat seemnejuha nagu väga ei olegi tunda). Võimalik, et see vasak on olnud kogueg suurem, aga pole sellele tähelepanu pööranud. Selline õrn valu vasaku munandi juures on endiselt ja lisaks ka alaseljas aeg ajalt (mõni päev annab rohkem tunda, mõni päev pole midagi).

Minu küsimused oleks:
1. Kas seda valu võib põhjustada seemnejuha (kui see on veenilaiendi vms)?
2. Kas veenilaiendi saab tekkida väikese ajaga?
3. Kas arst ülevaatusel näeb seda kui sellele tähelepanu ei juhita?
4. Kas selja vigastuse korral võib tõesti valu kesta 3 kuud?
5. Kas peaks uuesti pöörduma arsti juurde?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Ilma läbivaatuseta on siin väga raske teid nõustada.
Vastused:
1. Seemnejuhast ja munandikoti veenilaiendist lähtuv valu on väga harv võimalus. pigem mitte.
2. Ei teki kiiresti. Tegemist on enamasti kaasasündinud kehalise eripäraga, mis tuleb esile koos munandi arenguga puberteedis ja hiljem muutub vähe. Vast vaid raskejõustik võib soodustada.
3. Käega on tunda. Jutu järgi kahtlustan, et te siiski ei käinud meestearsti haridusega (androloogi) arsti vastuvõtul.
4. Võib küll, kui probleemi lahendamiseks midagi ei tehta.
5. Soovitan meestearsti külastada. Kui on munandi valu, siis on meestearsti esimeseks tegevuseks põletiku välistamine ja teiseks ravikuur ja vajadusel ka vaagna füsioteraapia. Läbivaatuse järel saaks anda täpsema vastuse.