Munandimanuse sees olev tükk 17.02.14 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!
Avastasin parema munandi küljes ühe tüki (tundub nagu toruja kujuga, kui koban seda nö külje pealt, 3-5 mm pikk) tükk asub munandimanuse sees (munandimanus on silmaga näha munandi küljes), sellise kõvema konsistentsiga kui ülejäänud munandimanus. Mittemingisuguseid terviseprobleeme ei ole, munandid on ühe suurused ja mitte kunagi pole ilmaasjata valutanud, mingeid põletikke pole olnud. Küll aga on juba 6-7 aastat olnud spermas selliseid zelee laadseid tükke, mis pidavat tingitud olema veenilaienditest? Seda ma ei oska kahjuks öelda, kui kaua see tükk seal on olnud, kuna pole varem munandeid niimoodi katsunud. Teisel munandil sellist tükki või kõvemat kohta munandimanuses ei ole ja sellepärast otsustasin ka järele küsida. Kas tegu on tavalise arengulise eripäraga või tsüstiga? Kas peaks laskma erialaarstil üle vaadata?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Esmalt - spermas zelee-laadsed tükid pole kindlasti veenilaiendist tingitud. Selle taga võivad olla eesnäärme või seemnepõikeste fuktsionaalsed muutused.
Kirjeldate suure tõenäosusega tõesti munandimanuse tsüsti. Selliseid muutuseid on u 10-15 % meestel.
Kindlamalt saaks asja kohta midagi öelda peale läbivaatust ja ultraheliuuringut.