hormonaalne areng 20.04.09 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere! Olen mures oma 16-aastase poja seksuaalse arengu pärast. Kui ta oli alla aastane, siis avastas perearst et tal üks munand ei olnud laskunud kehaõõnest alla. Ta sai mingeid hormoonsüste ja asi sai korda. Kas see asjaolu võib mõjutada tema praegust hormonaalset arengut? Kui ma võrdlen teda vennaga, siis tema vend oli samas eas seksuaalselt palju aktiivsem ja ka välimuselt kaugemale arenenud. Ka oli tal pikk eesnahk, mille kohta arstid arvasid et see saab iseeneset korda. Mul on raske pojaga neist teemadest rääkida. Ise ta muidugi midagi ei kurda, kuid tal on käitumisprobleeme.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Keeruline küsimus interneti teel vasatata. Esmalt peaks ikkagi noormehe üle vaatama ja ehk ka hormoonuuringud tegema. Ühepoolne munandite laskumishäire enamasti noore mehe hormonaalset taset suurt ei mõjuta. Samas sõltub palju sellest kui hästi on ravitud ja kui suured on praegu munandid. Meeste, ka vendade, seksuaalne aktiivsus võib olla väga erinev. Seetõttu otsene vennaga võrdlemine mureks põhjust ei anna. Kui on käitumisprobleem, siis tasuks õigeaegselt leida asjalik psühhoterapeut, kes aitaks probleem lahendada. Kui arvate, et probleemid esmajoones sugulise arengu ja seksuaalsusega seotud, siis tasuks külastada kogenud meestearsti.
Edu soovides
Margus Punab