munandi laskumatus 30.05.02 / Meestearst

Külastaja küsib:

Olen teadlik opist, mis tuleb teha, kui poisslapsel pole aasta jooksul munandid laskunud. Minu poeg on 4 kuune ja temal sündides olid munandid liikuvad. Minul küsimus: Kuidas seda munandi laskumist kontrollida, et vajadusel see op teha? Asi selles, et iga kord, kui me läheme igakuisele lastearsti visiidile, on poisil munandid ilusti kotis, nagu ei miskit ja arst konstateerib fakti, et kõik on OK! Aga ma ise saan aru, et nad on veel liikuvad, sest kui kott täidetud, on see suur ja lausa nähtav. Vahest tõmbub see aga ime-ime tillukeseks ja nahk selle peal kõvaks nagu kilpkonnanahk. Siis oletan, et munandid ei ole kotis, vaid liikunud kanalisse! Või?

Vastust oodates ja ette tänades:)

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Kui munandid on ajuti munandikotis ja ajuti kubemekanalis, siis on tegemist refraktaarsete munanditega. Selline juht operatiivset ravi ei vaja. Liigse agarusega võib siin hoopis halba teha. Refraktaarsus võib püsida isegi mitmeid aastaid. Igaks juhuks peaksid sellised poisid olema laste uroloogi kontrolli all.
Edu soovides
Margus Punab