Sinikad kehal 14.03.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Minul selline mure. Möödunud aasta septembris hakkasin märkama lapsel palju väikseid sinikaid kehal... Sinikaid oli ikka palju...seljal, kätel, jalgadel. Jälgisin last mõnda aega, aga ikka oli nii, et ühed sinikad kadusid ja teised tulid asemele. Siis olin juba väga mures ja läksin perearsti juurde, kes tegi vajaliku vereanalüüsi. Isegi tema vaatas ja imestas nende sinikate üle. Analüüs oli täiesti korras... igaks juhuks andis ta saatekirja lastehaigla hematoloogile. Novembris käisime ka seal ära. Näitasime oma sinikad arstile ette ja ta tegi ka veel lisaanalüüsi... Ka see oli täiesti korras, nii et arst ütles meile, et mingisugust verehaigust küll mu pojal ei ole... Nüüd on käes märts ja mu poja on ikka sinikaid täis. Mina nii mures, et äkki nüüd on midagi halba. Samas lohutan ennast, et kui siis oli kõik ok, ju siis on praegugi. Ju ta mul ongi siis selline ja kasvab sellest ehk lõpuks välja. Samas ta ainult turniks hüppaks ja jookseks igalpool, et äkki taob ennast tõesti igalepoole ära...Laps muidu rõõmus, lõbus, hästi energiline..sööb ja võtab kaalus juurde... Kas on põhjust ikkagi muretsemiseks või peaksin vähem oma lapse sinikaid lugema ja usaldama hematoloogi?
Ette tänades, K

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui sinikad on peamiselt kohtades, kus lapsel võimalus ennast ära lüüa, ja laps on väga aktiivne, siis tõenäoliselt ongi sinikate põhjuseks traumad.
Haigust sinikate taga võiks kahtlustada siis, kui üheaegselt on üle viie üle ühe sentimeetrise läbimõõduga sinikat. Ka vajaks laps uurimist, kui sinikad on peamiselt kaelal, näol või rinnal.
Usun, et hematoloog on kõik vajalikud uuringud teinud ja Teil pole muretsemiseks põhjust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor