toitmisprobleemid 05.03.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
sooviksin Teie nõuannet allergilise lapse (atoopiline dermatiit) toitmise osas. Laps on 1,5 aastane ja ei talu piima, reaktsioon on tugev ka hapendatud toodetele, kuigi nii vereproov kui erinevad nahatestid on olnud negatiivsed. Oleme proovinud ka kitsepiima ja sojat, kumbki ei sobi. Senini on ta saanud rinnapiima, ka liha (sea-, kana-, looma-) sööb iga päev mitu korda. Momendil on rinnaga toitmine lõppemas, sellega seoses ka küsimus: millega rahuldada lapse kaltsiumivajadus? Teine mure on veel: kuna ta ei talu ka õlisid, siis tekib probleem energia saamisega. Ta sööb väga palju, kuid korralikult kõhtu täis ei saagi. Ainuke rasvaine mida saan kasutada on searasv, lisaks sööb veega teravilja (v.a. riis), mõningaid marju, paari puuvilja, kartulit, porgandit ja lillkapsast.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõigepealt vajaksin lisaandmeid, eelkõige lapse kaal hetkel ja kaaludünaamika.
Piimavalgu taluvus paraneb teisel eluaastal ja ei ole päris tavaline, et selles vanuses ei saa veel üldse lehmapiimavalku süüa. Praeguses olukorras on tõesti õige kasutada kaltsiumi tablette. Allergilisele lapsele ei saa soovitada apelsini jt maitelisanditega tablette. Sobiks näiteks kaltsiumglükonaadi tabletid. Kaltsiumivajadus selles vanuses lapsel 500-600 mg/päevas. Energiakoguse suurendamiseks sobiks või. Vähemalt tasuks võiga katsetada, sest piimavalku on võis suhteliselt vähe. Kui teaksin lapse kaalu, saaks otsustada, kas ja kuidas veel võiks toiduenergia kogust suurendada. Juhul, kui kaaluiive väike, saab energiakogust suurendada ka imiku toidulisanditega.
Lugupidamisega
Heli Grünberg