Verevalumite ja sinikate teke nahale 22.08.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere

Pöördun Teie poole murega. Nimelt märkasin käesoleva aasta aprillikuus esmakordselt, et lõua alla oli tekkinud verevalum. Teadmata põhjusel, üleöö. Püsis nahal ca 5 päeva ja kadus. Kuu aega hiljem tekkis taas. Kadus jällegi mõne päevaga. Järgmine kord, kui taas verevalumite kogumit oma nahal nägin oli juuli alguses. Siis juba suuremal pinnal nahal, selja taga, käel, kaenlaaugu piirkonnas. Verevalumi kogum kadus ca nädalaga. Sellest hetkest alates kuni tänaseni olen iga nädalaselt näinud oma kehale tekkivat lisaks ka sinikaid ja punaseid "punnikesi". Sinikad on enamasti heledad, sinaka tooniga, kuid ka kollakad. Tekivad n.ö ei kuskilt ja mingi aja pärast kaovad.

Pöördusin juuli keskel kõnealuse probleemiga perearsti vastuvõtule. Kuna vere üldanalüüs oli arsti sõnutsi korras, palus ta võtta lisaks kolm erinevat hüübimisanalüüsi, et vaadata vere hüübimisvõimet. Need analüüsid olid korras. Perearst ei oskanud öelda, miks sinikad ja verevalumid tekivad ja soovitas, et kui ma ise soovin, võin konsulteerida ka nahaarstiga.

Ise olen aga mures, kuna iganädalaselt näen jälle kas jalgadel või kätel mõnd kollakat, sinakat laiku, mis jälle nahale tekkinud on. Samuti erkpunaseid "punne", mis hästi lähedalt vaadates omavad sees väikest valget osa.

Kui vaadata viimase poole aasta vereanalüüse, siis mulle juskui näib, et punavereliblesid puudutavad näitajad on sageli kõikumises olnud.

Lisasin juurde tabeli viimase poole aasta vereanalüüside kokkuvõttest. Lisaks mõned üksikud pildid.

Oleksin tänulik, kui annaksite omapoolse hinnangu, kas vereanalüüsidest võiks midagi välja lugeda, mis võiks olla põhjus kirjeldatud sümptomite tekkeks? Kas peaksin mingi aja möödudes andma taas kordusanalüüsi, et näha, kas viimati antud vereanalüüsiga võrreldes on näitajad rohkem kontrolli all? Kas oleks mõistlik konsulteerida mõne eriarstiga? Hematoloog?

Kroonilistest haigustest on mul kilpnäärme alatalitus viimased 7 aastat.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Teie analüüside põhjal võib kinnitada, et teil on autoimmuunne kilpnäärme haigus, millega enamasti kaasneb hüpotüreoos. Kuid teil on see haigus diagnoositud ja ilmselt ravi olemas, kilpnäärme hormoonid on korras. Veritsuse ja hematoomide põhjust sellised analüüsid ei näita. Kuid kui saan teist õigesti aru, siis teid häirivad ka nahale tekkivad väikesed hemangioomid ehk tulipunased punnikesed. Viimased ei ole hüübimishäiretega seotud.
Minu nõuanne teile: oskate ise hinnata, kas te kaldute keskmisest rohkem veritsema (märkimisväärne ja pikenenud veritsus ka väikeste traumade korral, vererohked menstruatsioonid). Kui jah, võiks perearsti juures uurida von Willebrandti faktorit.
Muud nn "punased" kõrvalekalded vereanalüüsides ei ole patoloogia, nii referentsväärtuste lähedal olevad tulemused ei viita ühelegi haigusele.

Lugupidamisega
Marge Kütt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Laborimeditsiin

Hemogramm

Tere

Palun vaadake üle vereanalüüs. Kas on viiteid verehaigustele, mis selgitaksid tekkinud nahaprobleeme- kapillaaride laienemine ja värvi muutumine lillakaspunaseks, veenilaiendite ja verevalumite ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Teie hematoloogilise uuringu parameetrid on normi piirides ja põhjust kahtlustada hematoloogilist haigust selle analüüsi alusel ei ole.
Kui teie kaebuseks on verevalumid ja kapillaarsed ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: