Tsüstiline fibroos või paranoia? 19.11.09 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu tütrel (äsja sai 3a) on olnud pikemat aega probleem kõhuvalude, kord kõhukinnisuse ja siis jälle kõhulahtisusega. Mõnikord olen imestanud, kuivõrd rohkelt ta võib kakada. Samuti on periooditi olnud kaka roheline ning vahel sisaldab seedimata toitu. Sünnist alates oleme kahtlustanud allergiaid, kuna nahk on aeg-ajalt plekiline ja sügeleb. Oleme käinud allergoloogi juures ja teinud nii torke-kui vereanalüüse. Vereanalüüsidest nähtus, et tal võib olla väga kerge piimavalguallergia, kuid kuna torketestidest seda välja ei tulnud, siis arst arvas, et pigem ei ole. Üks kahtlusalune on ka laktoositalumatus, kuid arst hoiatas, et selle testi läbiviimine väikelapsele on väga keeruline, kuna paljud pole nõus selleks vajalikku laktoosivedelikku ära jooma. Nii et seda me veel kindlalt ei tea. Viimasel ajal on ta saanud ilma vaevusteta juua laktoosivaba piima ja hiljuti jõi korra ka päris rõõska piima lasteaias, kuigi muidu sellest hoidume - ja seegi ei tekitanud vaevusi, nii et ei saa enam üldse aru, milles küsimus.
Lugesin ajalehest artiklit ühe 4-aastase lapse tsüstilise fibroosi avastamisest, kelle sümptomiks olid kõhuvalud. Internetist sain lisaks infot, et sümptomiteks on veel kõhulahtisuse/-kinnisuse probleemid, seedimata toit, rasvane ja rohke kaka, rohked gaasid, rohked hingamisteede haigused. Hingamisteede haigustega tundub meil olevat nagu tavalisel lapsel ikka - lasteaialapsena haigestub ta tihti, kuid mitte raskelt. Köha tal vahel on ning sageli tuleb köhides ka okserefleks peale, kuna ei saa röga välja, aga köha taandub mõne päevaga ja hingamisega varem mingeid probleeme pole olnud. Viimasel ajal siiski koguneb tal ninaneelu väike kogus tatti (kuigi nohu ei ole), millest ta jagu ei saa ja mistõttu ta hingab pidevalt sisse suu kaudu ja välja nina kaudu, üritades nõnda limast lahti saada. Erilist tähelepanu köitis internetist leitud info, et tsüstilist fibroosi põdevatel lastel võib sümptomiks olla pikaajaline imikuea kollasus. Tütrel püsis kollasus sünnijärgselt üle poolteise kuu ja olin päris hämmelduses. Kuna aga lõpuks siiski kollasus kadus, siis mingeid teste tookord ei tehtud. Kaalu poolest tundub laps olevat selline kergemapoolne, aga mitte midagi traagilist - 13 kilo ja 95 cm. Arsti juures sügise algul tehtud vereanalüüsid mingeid mineraali/vitamiinipuudusi ei näidanud. Higi soolasuse kohta ei oska kommenteerida.
Perekonna ajaloost ühtegi tsüstilise fibroosi juhtumit ei tea, kuid kas on võimalik, et nii lapse isa kui ema siiski juhtumisi kannavad muteerunud geeni?
Minu küsimus Teile on, et ma ei taha näida paranoiline ja raisata asjatult arstivisiidi aega, aga kas oleks põhjendatud tütre kontrollimine tsüstilise fibroosi välistamiseks? Kui jah, siis kas tuleb selleks pöörduda pulmonoloogi poole või milline arst sooritab vastavaid teste (saan aru, et diagnoos pannakse higitesti alusel)?
Ette tänades vastuse eest!

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

50%-l tsüstilise fibroosiga haigetest esinevad krooniline köha, vilinad ja retsidiveerivad ning kroonilised hingamisteede infektsioonid. Kirjeldate, et Teie laps on tavaline lasteaialaps, kellel küll köha vahel on, aga see taandub kiiresti. Seega ei mingit viidet kroonilisele protsessile, sest need kestavad pikemat aega. Nina ka ei ole päris kinni, kui laps välja hingab läbi nina. Kollasuse pärast ma ei muretseks, kuna seda ikka rohkem esineb kui tsüstilist fibroosi. Põhjendatud ei ole tütre kontrollimine tsüstilise fibroosi välistamiseks, aga põhjendatud on lastearsti konsultatsioon, kes teile selgitab laste kõhuvalude, köha , nohu ja muude sümptomite sagedamini esinevaid põhjusi.
Üldreegel laste puhul on: kui laps sööb ja magab hästi, on rõõmsameelne ja elav, normaalpikkuses ja kaalus, siis vaevalt küll on tegemist tõsise ja haruldase patoloogiaga. Uskuge oma lapse arsti ja talitaga tema juhendite järgi