teismelise valutavad jalad 30.03.06 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere, ja jõudu missioonil :)

Küsimus selline: 16 aastane tütar kaebas vastu hommikut tugevat valu jalas, põlve taga ja sellest veidi üles-ja allapoole. Arvates, et ta on ehk trennis liiga teinud (tegeleb akrobaatika jms-ga, palju jalgade tööd), andsin lihtsalt ibuprofeeni. Tunni aja pärast ei olnud valu üle läinud, määrisin Nifluril'iga. Istudes-lamades on vähem valus, liigutades ikka valutab - st. siis valutanud ca 7 tundi, hoolimata valuvaigistist (mida ka nagu liiga tihti ei tihka anda).

Laps siiani vaid olnud angiinis, kuigi viimastel aastatel üsna mitu korda, kuu aja sisse planeeritud mandlite op. Jalad on valutanud ka varem, mitu aastat tagasi - panin selle ka siis liigse koormuse (rulluisutamine) ja kasvamise arvele...

Küsimus selline, kas üldse peaks probleemiga lastearsti poole pöörduma, kui valu päeva-paariga kaob? Kui juhtum kordub, kas tarvitada valuvaigisteid või ehk saab abi rahvameditsiinist, kas näiteks võib teha jalavanne, kas hoida jalga külmas või soojas? Kas võib põhjus olla trennis või ehk vastupidi, mõõdukas koormus aitab selliseid hooge vältida?

Ei taha muidugi ka üle reageerida, arvestades, et ümberringi on haiguste ja "iseravijate " foobia, alates hulgalistest teleseriaalidest, kus imeväikestest sümptomitest järeldatakse kõike lampjalgsusest ajukasvajani :)

Jõudu,
A.E., teismelise ema

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Arvan, et kui valu paari päevaga kaob, pole esialgu mõtet lastearsti pole pöörduda. Ka peaks 16 aastane pöörduma juba täiskasvanute arsti pool. Kui tegu on sagedaste angiinidega, ei saa vlistada ka reumaatilist haigust. Kuna aga mandlite operatsioon on juba plaanis, siis ilmselt peate tüdrukuga perearstiga hiljem kohtuma nagunii - siis võiksite rääkida ka põlvevalust.
Mis puutub sporditegemisse, siis valuga seda ikkagi teha ei tohiks. Kui valu ei ole, ei näe põhjust sellest loobuda.