noore naise toitumine 26.12.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Olete teistele asjalikke soovitusi andnud, ehk annate mullegi.
Muret teevad seedehäired (alakõhu paisumine ja korisemine, kõhulahtisus ilma arusaadava põhjuseta, vahel pärast sööki, vahel hommikuti, vahel tuleb hoopis veidi -kinnisust ette; viimasel ajal on vaevused liikunud ka ülespoole, halba enesetunnet põhjustab liiga tühi magu, aga vahel ka söömine, "krooksud"), olen vist saanud mõne noorte naiste kõhumure nagu ärritunud soole sündroom või mingi toidutalumatus, nende haiguste kirjeldused on justkui klappinud (aga ega neile ju ravi ei olegi, vist ikka ainult katsetamine ja dieet?). Olen 20 aastane naine, pikkus 168 cm, kaal praegu vaid u 47 kg (ei pea madalat kaalu eraldi sümptomiks, alakaaluline olen enamuse elust olnud). Tahaksin leida endale sobiva toitumisplaani, mis aitaks end hästi tunda ja ka kaalu 50 kiloni kasvatada. Kuidas teha kindlaks, mis toiduained vaevusi põhjustavad? Olen süüdistanud nii laktoosi kui gluteeni ja üritanud nende koguseid vähendada, ent pole siiski selgust saanud. Piima ma selle maitse tõttu nagunii ei joo, aga näiteks rõõsk koor vahel on ja vahel ei ole põhjustanud kõhulahtisust. Mõned päevad gluteenivabalt syyes tundsin end justkui paremini, aga kui see dieet katkes ei juhtunud nagu ka otseselt midagi. Kui kauaks peab midagi menüüst välja jätma, et selle kohta järeldusi teha? Mida arvata, kui vahel on pärast kerget sööki halb, aga korralik praad liha ja kartuliga ei pruugi mingit raskustunnetki tekitada? Regulaarne ja sage söömine on vahel aidanud ennast paremini tunda, aga tudengina on sellega muidugi probleeme. Samas rämpstoitu ma ei söö, ei suitseta, tarbin vähe alkoholi. Magusat vahel üldse ei taha, aga vahel söön suures koguses korraga, see tavaliselt vaevusi ei tekita. Veel olen proovinud Activiat ja Espumisani, natuke vist on ikka aidanud. Palun andke nõu ja lisage reeglid, mida ei tohiks toitumisega katsetades rikkuda (nt minimaalne kaloraazh), et millestki organismis puudust ei tekiks. Aitäh!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Lugedes teie kirja on esimene arvamus, et kohati võib menüü jääda liialt ühekülgseks. Kaloraaž teie pikkuse ja vanuse juures võiks olla 2000 kcal piirimail. Juhul kui seedetrakti vaevused süvenevad soovitan teil pöörduda konsultatsioonile oma arsti poole. Sama kehtib ka kahtluse korral mõne toiduaine sobimatuse osas. Diagnoosi panemine jäägu ikka arstide hooleks. Menüü korrektsiooniks ning toitumisalaseks nõustamiseks võite tulla minu vastuvõtule. Ainult kirja põhjal pole võimalik otsustada, milliseid muutusi toitumise osas teha ning kas tõepoolest vajate loobumist mingist toiduainest. Nii nagu te ka ise kirjas mainisite, võiksite püüda süüa pigem sagedamini ja väikeste portsude kaupa. Jälgige ka seda, et toidulaud oleks võimalikult mitmekesine. Eelistage kergelt töödeldud, mitte liialt vürtsikaid toite (hautamine, vokitoidud, jms).
Heade soovidega, dr.Ehala