artslik kontroll 07.12.06 / Terviseuuringud

Külastaja küsib:

Tere!
Käisin täna asutuse poolt astlikus kontrollis.
Olen ülekaaluline 96 kg, 176 cm, 52 aastat , naine., kõrgenenud vererõhk. , täna 150/100 .. 2 kuud tagsi andisn perearsti kaudu analüüsid, suhkur 7, tegin läbi ka glükoosiga veresuhkru proovi, ikka sama . 2 tunni pärast.Kolestorool ka 7.
Jälgisin , mida söön, ei magusat, ega rasvast ja nüüd olid siis tulemused sellised:
veresuhkur 2,1, see oli 2 tundi peale söömist, kolestorool 3,9, vere analpps korras, ainult MCHC oli 31,7, see on vist piir alumine, nagu analüüsi kõrval olev tabel näitab.
Lugesin, et veresuhkur alla 2 on juba jälle liiga madal.
Kas tuleks veel proovida anda veresuhkurt või mida soovitate? Lugeda, et küik on korras.
Mõnikord on päeval selline tunne, et nagu hakkaks pilt eest ära minema, või pea läheb segamini ja kuidagi paha on olla. kas on võimalik, et veresuhkur kõigub?
Meil on suguvõsas nii diabeedikuid kui ka teisi endokrinoloogilisi häigusi.
Millele peaksin töhelepanu pöörama?
kas kaalu langetamisele ... See ei kuku hästi välja.
Milline on Teie nõuanne?
Tänan
Muretseja

Arst vastas:

Kaja Sepp

dr Kaja Sepp

Perearst

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere!

Kaalulangetamine on tõesti raske. Aga Teie probleemid on väga sellega seotud. Kui suguvõsas on diabeeti jm. olnud, siis selline veresuhkru väärtuste kõikumine võib olla tõesti diabeedi eeltunnus. Õnneks on Teie kolesterool korras, nii et millegi üle saate õnnelik ka olla. Seetõttu võib ka vererõhku jälgida ja mõõta korduvalt, ilma et kohe ravimeid peaks võtma. Paluge perearstilt selline vererõhu kaart, kuhu saate märkida ja vaadata, kas ja kui palju vererõhu kõrgenemisi on. MCHC pärast ärge muretsege, see on veel normis. Kuid nii vererõhk kui suhkruprobleemid on seotud kaalutõusuga.
Selle probleemide komplekti nimi on nn. algav metaboolne sündroom, s.t. ainevahetusega seotud häired. Arvan, et oleks juba nüüd otstarbekas külastada ka endokrinoloogi (vajalik perearsti saatekiri), et kontrollida Teie ainevahetust täpsemalt ja saada vajalikke nõuandeid.
Jõudu ja edu
Kaja Sepp