dermatomüosiit 17.02.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Kas dermatomüosiiti on võimalik päris välja ka ravida ja terveks saada?
Olen 20. a n, 2002 a augusti lõpul tekkisid nahale punased randid, mis natukese aja pärast kadusid..diagnoosiks oli nõbestõbi. Sain mitmesuguseid allergiavastasied ravimeid, kuid miski ei aidanud, nii pea aasta otsa, kuni kevadeni, mil tekkis lööve näole,mis päikesega ägenes ja sügelema hakkas. Võeti nahaproov, mis näitas luupust, ülejäänud testid seda aga ei kinnitanud. Sain raviks ka Plaquenili, mis ei aidanud kuidagi. Sügisel (sept lõpul) hakkasid väsima käed ja kasvõi juuste kammimiselgi valutasid tuimalt pärast. Oktoobris viibisin tartus haiglas, diagnoosiks jäi ikkagi luupus, haiglas olles sain Medroli. Seejärel saadeti koju ja öeldi et ei võtaks mingeid ravimeid. Kodus aga väsimus süvenes, tekkis kõva paistetus näol, lihasnõrkus süvenes kätes ja jalgades, palavik, kuni ei jõudnud enam kõndidagi.
Millest tekib dermatomüosiit? Kas selle võisid põhjustada igasugu eelnevalt võetud ravimid?
Uuesti haiglasse minnes raviti samuti Medroliga, mida võtan ka praegu kodus + Trexani. Diagnoosiks dermatomüosiit. Kuigi olen palju paranenud (ei saanud neelata, ei jõudnud nt istuda, pead hoida, käed-jalad ei paindunud, nahk katki), on jalad siiski nii nõrgad et trepist ja pikemat maad kõndida ei jõua ja käed väsivad ka ruttu... Kas on lootust täiesti paraneda?
Kas lihaste tugevdamiseks peaks tegema trenni või ei või just teha? Mulle on öeldud nii üht kui teist, või et liiga palju ei või teha, aga kui palju on liiga palju, võta siis kinni...?
Kuidas võib Medrol pikema aja vältel mõjuda (peale nö näomuutust)..?Minul tekitab see karvakasvu, mis on päris ebameeldiv.. aga eks see ole väike asi kõige muu juures :)

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Dermatomüosiit allub päris hästi ravile lapseeas. Hiljem enam mitte nii hästi.
Siiski, adekvaatse raviga on võimalik väga hea efekt. Oluline on hoida Medroli sellisel doosil, mis veel kontrollib haigust ja langetada doosi väga aeglaselt. Kui doosi langetades ägenevad vaevused, siis tuleb kohe tõsta tagasi tasemele, mis veel kontrollis haigust. Jah, Medrolil on kõrvaltoimeid. Esiteks soodustab luuhõrenemise ( osteoporoos) teket. Selleks tuleb kindlasti lisaks võtta D-vitamiini ja kaltsiumi. Samuti kontrollida luu tihedust densitomeetriga. Teiseks võib suur Medroli doos tõsta veresuhkrut. Lisaks menstruartioonitsükli häired, naha muutused jm.
Teil on oluline teha ravikehakultuuri. See on igapäevaste võimlemisharjutuste tegemine, mille õpetab selgeks ravikehakultuuri spetsialist. Sobib ka kerge vesivõimlemine.
Dematomüosiidil võib olla erinevaid kulu variante. Alates agressiivsest haigusest, mis kiiresti progresseerub ja ei allu ravile üldse, kuni väga hästi ravile alluvate vormideni. Kuna teie puhul on haigus hästi allunud ravile, siis on see lootustandev. Põhiline, et Medroli doosi liiga ruttu alla ei lase. Jah, tal on halvad kõrvaltoimed, kuid see tuleb üle elada. Ravitoime haigusele kaalub kõik muu üles. Trexani jätkake.
Soovin teile head paranemist!