Rasedate vitamiinid 24.12.20 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Olen 8 nädalat rase ja hakkasin juba kuu enne rasestumist võtma rasedatele mõeldud multivitamiine. Tellisin lausa mitme kuu varu koju ette, aga nüüd natuke uurides hakkasid vitamiinide annused mulle muret tekitama. Näiteks on b12 annus nendes vitamiinides 3571% soovitatud päevasest kogusest. Lisaks on ka folaati ja kroomi rohkem kui vaja peaks olema. Ma lugesin, et viimaste uuringute kohaselt seostatakse liiga kõrgeid b12 annuseid laste autismiga. Seega sooviksin teie arvamust, et kas sellised vitamiinide kogused on ikka ohutud? Igaks juhuks mainin, et ma ei ole taimetoitlane.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 27-aastane

Loodetavasti tellisite ikka ametlikest Eesti apteegite kanalitest, sest apteeke ja neis müüdavate ravimte litsentse kontrollib Ravimamet. Kõik Eesti apteekides müüdavad ravimid on kaasaja nõuetele vastavad.
Tubli, et olete normaalse toitumisega. Parim ja õigeim seisukoht on, et tuleb normaaselt süüa, siis ei ole vajagi tarvitada vitamiine või muid toidulisandeid. Soovitan kõigil lugeda professor Mihkel Zilmeri raamatut „Normaalne söömine“.
Kahjuks unustasite kirjutada, aga jääb mulje, et on esimene rasedus ja esimene oodatav sünnitus.
Soovitan esmalt nõu pidada oma ämmaemandaga peale esmaste vereanalüüside tegemist.
Teiseks toituda mitmekülgselt ja ratsionaalselt. Noor ja terve rase ei pea alati tarvitama toidulisandeid.
Väga ei tasu muretseda juba tarvitatud toidulisandite pärast, sest jääkained väljutatakse organismist neerude ja soolestiku kaudu.
Soovin rõõmsat rasedusaega, vähem muretsemist, normaalset toitumist.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7