Dementsus 01.06.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

pöörtun Teie poole ühe murega, äkki oskate mind kuidagi aidata või suunata mind abi otsima õigest kohast.


Jutt on 24 aastasest noormehest.
Sündis ta kunagi sünnitraumaga. Mäletan, et väiksena oli ta päris aeglane. Ema toona ütles et ta lihtsalt on natuke teistmoodi.
Sai ise kõgega hakkama. Lihtsalt oli teistest aeglasem.
Olen kuulnud ka ema suust selliseid sõnu, et arstid olid väitnud et kas temast tuleb kunagi väga tark poiss või hakkab kunagi toimuma taandareng.
Seitsemendas klassis kukkus ta koolis kolmandalt korruselt alla selja peale. Ja minu arvates kõigest sellest hädad algasidki.
Siis sunniti teda kandma ümber keha olevat plastikust metallist sisuga korsetti et äkki läheb selg sirgemaks - see oli kohutav. Sest see ei lasknud nahal absoluutselt hingata. Ja koolis kõik narrisid, mille pärast ei ole olnud tal ka eriti sõpru.
Tln Lastehaiglas opereeriti tal selg, selgroog oli moondunud 50% siseelundite peale. Selga paigaldati mingisugune metallist vidin. varem ei saanud seda tema selga paigaldada sest see oleks pidurdanud tema kasvu.
Põhikooli lõpetas ta minu ja ema abiga. Aitasime nii palju kui oskasime ja suutsime. Sellest ajast hakkaski toimuma nii öelda taandareng.
Nii palju kui mina mäletan ongi temaga ainult arstide juures käidud. Sest pärast seda kukkumist hakkas ta tohutult rääkima kõik mis ta mõtles see ka väljendub. Öösiti ta ei suutnud magada oli võimeline olema 2 ööpäeva järjest üleval. Muutus kohati isegi pereliikmete suhtes vägivaldseks. Ei allunud korraldustele. Ta ei suutnud eriti midagi meeldegi jätta.
Arstid kirjutasid aina imelikemaid rohtusid ja ei suutnud diagnoosida mis tal viga on.
Paar aastat tagasi pandi tema diagnoosiks DEMENTSUS. Ja hetkel on tal 90% raske puue.
Hetkel võtab ta selliseid rohtusid nagu Orifil ja Leponex.
Iseendaga ta hakkama ei saa - ma mõtlen üksinda. Kõike peab meelde tuletama, ütlema mis selga jalga kuna magama peab minema jne.
Periooditi on ta päris tubli.

Vanematel ja minul tõsine mure mis temast ükskord saab. Kas see haigus süveneb? kas ta kunagigi saab ise endaga hakkama?
Kas see võiks ka kuidagi näiteks päritav olla?

Kas oleks teda võimalik kuidagi veel ravida sest Tartus seda teha siiani ei ole suudetud ;-(


Heade soovidega,

Õde Tartust

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kirjeldus viitab ühele, nn diagnoos natuke teisele poole ja nimetatud ravimid juba kolmandale sihile. Soovitan raviarstiga vestelda ja ta ütleb täpselt, mida siis ühe või teise ütlungi e sõna taga on mõeldud. Ja ütleb ka, et mida ning kuidas edasi toimetada.
Sünnitrauma, koolitrauma, psüühiline (kius) trauma, mehhaaniline (korsett) trauma ja ei-me-ette-tea-mis-veel psüühika tasandil (millele viitab antav ravim) - ehk aitab juba.
Mõjutada, ravida ja tugevdada ikka saab. Teatud piirides kindlasti saab.
Psühhiaater aitab!
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Alzheimeri tõbi

Tere!

Tunnen muret vanaema pärast, kes juba kõrges eas on ning juba tükk aega oleme pannud tähele, et tal võib olla arenemas alzheimer. Vanaema ise seda ei omista, kuid tunnused vastavalt ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsus võib olla Alzheimeri tõvest (ajus orgaanilised muutused ja sellest tingitud), võib olla tingitud varevarustuse häiretest ajus - Vaskulaarne dementsus, ja võib dementsus olla põhjustatud mitmetest ...

Loe edasi

Dementsus

Tere!
Abikaasa on tänaseks dementne ja sügav puue.Kontrollitud on süda ja kaelaveresooned.Need olid korras.Magnetresonantstomograafia pildi järgi ütles neuroloog,et ajuvedeliku paunad on natuke suurenenud ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsus:
a) Alzheimeri tõvest tingitud - seda neuroloogid uurivad ja magnet-resonants tomograaf dementsusel viitavat häiret ei leidnud.
b) vaskulaarne dementsus ehk aju verevarustuslik ...

Loe edasi

Varajane dementsus

Tere.
Olen 43 aastane mees. Viimase 3 aasta jooksul olen hakanud unustama inimeste nimesid. Ka igapäevaselt suhtluses olevate. Unustan ka muid asju mis räägitud ja ka kokkulepitud. Asju ei leia ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsuse liike on mitmeid ja seetõttu unustamise jt tunnused võivad olla tingitud paljudest haigustest või nende kaashäiretest.
Üleväsimus ja depressioon annavad vale-dementsuse e väsimuse taandusdes ...

Loe edasi

Alzheimeri tõve avaldumisvormid ja ravi.

Lühiajalised mälu- ja kõnehäired

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Mäluhäireil palju põhjusi: üleväsimus, depressioon, mingi somaatiline või siis psüühiline häire ja alles siis - dementsus (ka neid mitmeid
a) orgaanilise ajukahjustuse taustaga,
b) vaskulaarsed ...

Loe edasi

Psüühikahäired - kas Alzheimeri tõbi?

Tere.

Soovin teavet ALZHEIMERI kohta. Minu emal (76 a.) on juba aastaid probleeme alkoholismiga ja uriinipidamatusega. Nüüd on ta hakanud asju unustama, käitub ebaadekvaatselt.
Vanemate ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Inimesel võib kops või siis maks haige olla - see meid imestama ei pane. Nii ka Psüühikaga - võib mitu häda korraga olla:
a) alkoholism oma mõjudega organismile, ka alkohoolne amneesia (mäluhäire) ...

Loe edasi

Mäluhäired 90.a.

90.a.ema avastab poest välja tulles, et ei tea, kus on ning kus oleks kodutee. Aitas tuttavate asjade seostamine (tänav ning ehitis seal). Samuti eluaeg tuttavas toidupoes ei tea enam, kus on leib või ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsus, unustab, eksib. Panna randmeside lähedase inimese tel numbriga ja lähitulevikus ilmselt üksi mitte välja lubada - eksib, juhtub õnnetus.
Konsulteerida psühhiaatriga.

Pankurite ...

Loe edasi

dementsus

Tere lgp.dr.J.Ennet.
Minu ema kannatab dementsusega segas formis.Juhtub mõni kord nii,et temaga üldse võimatu suheldada.Kas on mõtte ja kasu osta kuulmise aparaat?
Parimatega L.K.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsus võib areneda nii kaugele, et ta üldse kaaslaste jutust aru ei saa. Siit mõte, et kuulmisaparaati vaja ei ole. Aga inimene elab ka helide ilmas ja seetõttu on sellest aparaadist ka suuresti kasu. ...

Loe edasi

Dementsus

Tere!

Kui inimesele on diagnoositud multiinfarktne (valdavalt kortikaalne) vaskulaarne dementsus (F01.1 veebruaris 2008 ning F01.0 aprillis 2008), kas ta on otsustusvõimeline?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsus e nõdrameelsus on teisisõnu vaimse arengu tagasilangus (võimete langus). Kui inimene on Geenius ja temal algab dementsus (regress e tagasi-allalangus vaimsetes võimetes - esiplaanil värske mälu), ...

Loe edasi

PARKINSONI TÕBI JA DEMENTSUS

Vanaema (78) oli parkinsoni tõve diagnoosiga rohtusid võttes kodus täiesti normaalne.Kord leiti ta oma voodist aga täiesti teovõimetuna. Ta oli üksi olnud niimoodi juba paar päeva. Algul arvasid arstid, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsusel mitmeid variante: Alzheimeri tõbi, vaskulaarne dementsus, neuroloogilistest häiretest tingitud jne. Temal Parkinsoni tõbi, ilmselt ka ateroskleroosi parasjagu. Psühhiaater ütleb täpse diagnoosi. ...

Loe edasi

dementsus

tere, kas on võimalik, et 78.aastane, kelle diagnoosiks on dementsus(pöördumatu) võib olla lisandunud ka skisofreenia jälitamine jne. pidev hirm,et tegemist vandenõuga tema vastu?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Skisofreenia sellise elutarkus (vanuse) juures enam tekkida ei saa. Skisofreenia on puberteedist 25-30-ni "avanev" haigus. Peale 30. ta ei teki. Ei saa tekkida. Need psüühikahäired, luululised elamused ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: