Kukkumine 11.04.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Laps kukkus esmaspäeval diivanilt aga tänaseni pole muutusi mängib ja on rõõmus nagu alati väike muhk oli ka. Kaua peaks jälgima ja kas on põhjust muretseda?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui kukkumisest on möödas üle 48 tunni ja lapse seisundis mingied muutusi ei ole, siis ilmselt oli see õnnelik õnnetus. Muhk paraneb kahe nädala jooksul.
Mida liikuvamaks laps muutub, seda enam varitseb oht vigastustele. Parim oleks, kui lapsed diivanilt ega muudelt mööbliesemetelt ei kukuks ja seepärast ei tohi jätta last üksi diivanile, voodile, mähkimislauale, söögitooli. Kui juba laps tõuseb toe najal püsti, siis näitesk kolme jalaga tool on ebastabiilne ja laps võib sellega kukkuda ning selle endale peale tõmmata. Lastele meeldib ronida ja võivad hakata ise mööda söögitooli, nariredelit ja muid mööbliesemeid üles ronima. Mööbel peaks seisma kindlalt põrandal või olema kinnitatud kõvasti seinale, põrandale. Teravad nurgad võiksid olla vooderdatud. Juhtmed, rippuvad laudlinad, kuumad esemed hoida lapse käeulatusest eemal. Kui kodus on trepp, siis võiks olla seegi väravaga kaitstud.

Edu soovides,
Tiia Voor