Väikelapse karastamine ja haigusest tervenemise parandamine 21.12.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mina olen ühe väikelapse vanaema. Mul on mure, et lapse eest hoolitsetakse ülemäära ja minu arust lausa arutul viisil.
Elame ahiküttega korteris, kus on olukord, et kuigi ahi on tulikuum, ei ole temperatuur siiski jagunenud ühtlaselt, vaid kahe meetri kõrgusel on 25 kraadi, meetri kõrgusel 20 ja põrandal veel vähem. Hommikuks temperatuurid mõnevõrra langevad veelgi. Aga kuna õues on kuni 5 kraadi sooja, siis ma ei pea õigeks kütta ahju kaks korda päevas, põhjusel et laps külmetub, sest tuba ei ole 24 tundi piisavalt soe.
Meie tibu on viimasel ajal pikalt haige. Lasteaedagi ei ole saanud pea-aegu kuu aega viia, sest justkui laps nohutab ja läkastab öösiti kuni öksendamiseni välja. Nina-kurgu-kõrvaarst tunnistas kõik korras olevaks, perearst on teinud vereanalüüsi ja mükoplasma bakteri proovi, mis olid korras.
Palavikku ei ole, kuid öised köhimised otsa ka ei saa. Lasteaeda vastu ei võeta, sest ka päevase magamise ajal laps köhib ja ajab kõik teised ka üles. Seega on laps kodune praegu. Perearsti poolt kirjutatud Klacid mikstuur on korralikult ära võetud ja selle tulemusena muutus köha hästi lahtiseks. Sellega on asi korras ja ma usun et mõne kuu jooksul laps ka terveneb, kuid
palun avaldage oma arvamust:
1. Kas ülaltoodud temperatuuri kõikumistega toas võib laps külmetuda selle otseses tähenduses ka öösel magamise ajal? Kuna lapsega õues jalutamas käiakse päevas korra, siis lapsevanemad on kindlad, et laps külmetub pidevalt just kodus ja sellepärast, et tuba on liiga külm.
2. Kas külmetumine võib tulla ka sellest, et laps hingab öösel suu kaudu sisse "külma õhku" ? Fakt on see, et laps magab oma voodikeses, kuid vanemad suures külmetumise hirmus on sättinud võrevoodi otse ahju kõrvale
3. Kuidas last oleks kõige õigem karastada, mina arvan, et just selline temperatuuri kõikumine on kõige parem viis ettevaatlikult karastada, sest tubane inkubaator vaheldumisi lasteaia ja õue temperatuuridega on minu arvates hullem variant
4. Kui laps absoluutselt ei armasta toas kanda riideid, näiteks sokid, sussid on täiesti välistatud, sest ta kisub need üsna pea ära - kas see võib olla põhjuseks külmetusele?
5. Kas praegusel tervenemiseperioodil tehtud kuumad jalavannid on pigem abiks või mitte?
6. Kas peab lapsele praegu andma vitamiine, nii c-drazeesid kui marsimehe vitamiinijooni iga päev ja kui kaua? Võib-olla just need ei lasegi korralikult terveneda?

Väga-väga tänulik Teile arvamuse eest, sest minu kui vanaema vaated võivad olla ajast ja arust ning minu arvates raamatu järgi last kasvatada siiski ei ole õige.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Külmetamine iseenesest ei tekita haigust, haigusi tekitavad viirused ja bakterid. Küll aga võib külmetamine nõrgestada immuunsüsteemi ehk kaitsesüsteemi ja organism ei võitle piisavalt tõhusalt organismis sattunud haigustekitajate vastu. Haigustekitajad on aga igal pool meie ümber. Kui laps käib lasteaias, siis peetakse täiseti tavaliseks, et väikelaps on aasta jooksul kuni 9 korda haige. Suvel on lapsed tavaliselt terved, mistõttu haigused kuhjuvadki talvisesse perioodi ja üks haigus ajab teist taga.
Liiga soe ruum ja otse ahju kõrval magamine ei ole hea. Kuidas laps riides käib, sõltub lapse tujust ja vanemate kehtestamisoskusest. Kui laps ei taha riideid kanda ja vanemad seda aktsepteerivad, siis see on juba peresisene probleem ja seda peavad pereliikmed ise lahendama. Võib-olla on tuba liiga soe lapse jaoks ja seepärast ei taha riideid selga panna? Laps lasteaias ilmselt ikka kannab riideid??
Ühe haiguse tõttu tekkinud köha, võib lapsel olla kuni kuu aega. Pikaajaliseks ja uurimist vajavaks köhaks loetakse üle 6 nädala kestnud köha.
Jalavannid on sobivad, kui jalad on külmetunud ja on oht haigeks jääda. Jalavannid soojendavad jahtunud keha kiiresti üles ja organismi kaitsesüsteem asub võitlema pisikute vastu.
Vitamiinikuure võib teha 2-nädalasi, just pärast haigust tervenemisperioodil.

Rõõmsaid pühi soovides,
Tiia Voor