Luumurd 20.03.17 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Mul diagnoositi:
II MT-luu basise killuline intraartikulaarne dislokatsiooniga fraktuur. Os cuneiforme intermediale later. serva fraktuur.

6 nädalat oli jalg kipsis. Seejärel tehti pilt ja tulemuseks:
- II MT-luu basise fraktuur sekundaarse dislokatsioonita, murd konsolideerub
- Os cuneiforme intermediale later. serva fraktuur, sekundaarse dislokatsioonita. Murrujoon tuleb veel nähtavale.

Ortopeed võttis kipsi ära, ütles et 2 nädalat 50% koormust, edasi võib kõndida kahel jalal ja kuu aja pärast sporti teha. Kui aga nüüd käisin taastusravi arsti juures, kes luges neid tulemusi ütles ta, et luud pole veel paranenud ja max koormus 10%, pean tegema tallatoed ja võtma 4000 IU D vitamiini koos kaltsiumiga ja 2 nädala pärast kindlasti kõndida ei tohi rääkimata spordist.

Olen nüüd päris segaduses - mis seisus mu jalg teie hinnangul on ja kuidas võiksin edasi toimida?

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Saan ma õieti aru, et traumajärgselt mingit operatsiooni ei tehtud ja jalg pandi lihtsalt kuueks nädalaks kipsi?

Igaljuhul arvan, et käituda võiks ortopeedi jutu põhjal. Kuus nädalat on üldjuhul piisav, et oluline osa luumurrust kokku kasvaks. Viimane osa paranemisest toimub läbi koormuse - alguses osaline koormus, hiljem kõndimine, sörkjooks ja lõpuks sport.

Oluline on taastumise/ koormuse juures jälgida valu ja turse esinemist/ tekkimist. Koormust doseerida järk-järguliselt. Ehk siis jälgi pigem jala funktsiooni ja valuvabu tegevusi. Juhul kui liigutus/ tegevus valu ei tee ja hiljem valu/ turset ei esine, siis oli koormus paras.

Võimalik, et 8 nädalat pärast traumat (nädala pärast) võiks kasu olla uue pildi tegemisest.

Kuid, et saaks täitülevaadet ja prognoosida taastumisaega, peaks jalga ise nägema ja testima.

Parimat,
Priit Ailt