Kuidas suhtuda ravimi infolehte? 15.06.07 / Ravimid

Külastaja küsib:

Lisaks hoiatustele,et ravimi tarvitamisel võivad vahel esineda ühed või teised kõrvalnähud on paljudel juhtudel kirjas haiguste või seisundite loetelu,mille puhul on antud ravimi manustamine KEELATUD.Mind huvitab,kui tõsiselt tuleb suhtuda viimasesse.Sageli määratakse ravimeid,mille infolehel on vastav hoiatus,kuid arstid ei pea seda millekski.Näide,Rivotril määrati patsiendile, kellel on raskekujulised astma ja uneapnoe,lisaks depressioon ja selgitamata põhjusel tugevad tursed.Palun kommenteerige,kas uskuda ravimit määranud arsti või Rivotrili infolehte.

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Ravimiinfo on mõeldud patsiendi informeerimiseks. Kahjuks on see patsiendile keeruline ja arst võiks selgitada seda. Arst mõistagi peab arvestama ravimiinfos tooduga ja kui patsient ei ole selles veendunud, siis ta küsib arsti käest selgitust. Arst annab selle kohe ja vajadusel muudab ravi.
Mina siin ei oma ravi kogemusi, ei tunne patsienti, ei tea tema ühe või teise haiguse avaldumise iseloomu, seega ei saa teid ka aidata otsustada ravi jätkamise kohta. Võimalik, et Rivotrili kasutamine (epilepsia) raviks on möödapääsmatu konkreetsel juhul ja annab efekti mis ületab kasutusriski.
Küll aga võin juhtida tähelepanu, et ravimiinfo ei kasuta sõnapaari "on keelatud", näited:
1. Rivotrili info ei keela arstil ravimi määramist uneapnoe korral vaid ütleb patsiendile "ärge kasutage.."
2. Depressiooni puhul keeldu ei ole, vajalik on eriline ettevaatus.
3. Infolehelt ei leia otsest keeldu astma kohta. On "raske hingamispuudulikkus". Hingamispuudulikkuse korral on gaasivahetus kopsudes ebapiisav ning vere hapnikusisaldus langeb ja/või süsihappegaasi sisaldus tõuseb. Hingamispuudulikkus tekib erinevate haiguste (ka astma) tagajärjel ja võib olla äge või krooniline. Astma ei pruugi aga põhjustada rasket hingamispuudulikkust.

Kalle Kurvits