Hepatiit 08.09.22 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere
Olen olnud aastaid doonor .2019.a.märtsis käisin taas verd loovutamas ja kõik oli ok. Juunis andsin jälle verd ja siis avastati, et C hepatiidi proov on positiivne. Tehti lisa proovid need olid negatiivsed, augustis taas esimene proov positiivne, teised negatiivsed. Arstid ütlesid, et muretsemiseks pole põhjust.Käisin ka gastroenteroloogi vastuvõtul tehti ultraheli uurin, mis oli korras, uued proovid , mis näitasid esimest tulemust positiivne, teised negatiivsed. Kinnitati, et ma ei ole hepatiidihaige, ei ole põdenud ega viirusekandja. Küsisin, miks siis esimene tulemus on positiivne, ei osatud vastata. Kõik järgnevad korrad ikka esimene proov positiivne teised neg. Äsja palusin perearstil jälle proove teha, et vaadata, mis suunas asjad liikunud on.Taas C hepatiit positiivne ja nüüd lisaks näitab ka B hepatiiti positiivsena. Perearst ei osanud midagi sellest arvata. Ei ole saanud vereülekandeid, ei ole tatoveerinud, ainult üks partner jne. Nüüd ootan infketsionisti juurde aega, aga mure on suur. Kui mulle 100% kindlusega väideti, et ma ei ole hepatiiti põdenud , aga ometi tuleb tulemus positiivne ja lisaks juurde tulnud B hepatiit. Kas Teil on esinenud veel selliseid juhtumeid ja mida peaksin tegema, et ometi kord rahu saada. Missugused vereanalüüsid, siis annavad kõige õigema tulemus, et saaksin hingerahu?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Peaksin sellele küsimusele vastamiseks nägema teie vereanalüüside tulemusi. Näiteks seda, kas teil on positiivne HCV Ab, HBsAg, HBs Ab või veel midagi muud. Kõigil sellel on erinev põhjus ja interpretatsioon.

Kui on positiivne näiteks HCV Ab, siis järgmine uuring on verest HCV RNA QN. Kui see on negatiivne, siis kroonilist heaptiiti ei ole. Analüüse pidevalt korrata pole mõtet, HCV Ab ja ka B-hepatiidi antikehad jäävad püsima aastateks, see on normaalne. Antikeha olemasolu viitab läbipõetud infektsioonile või juhul, kui te enda teada seda põdenud ei ole, siis kokkupuutele C-hepatiidi haige vere või muude kehavedelikega, mille tagajärjel organism on loonud antikehad.
Põhjust ja kohta, kus te selle kokkupuute saite, ei oska ükski arst teile öelda. Sageli ei oska seda oletada ka inimene ise. Aga oluline ei ole mitte kokkupuute meenutamine, vaid see, et ei oleks tuvastatud kroonilist hepatiiti.

Võite teha uue küsimuse koos hepatiidi analüüsi tulemustega, muidu oletame siin niisama.

Lugupidamisega
Marge Kütt