põletus 26.06.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere

Ei osanud seda küsimust küsida ühegi spetsialisti käest. Teil, kui perearstil on kindlsti suur silmaring ja palju kogemusi.
Kui olen end põletanud tulega (nägu) ja traumapunktis õeldi, et on tegemist 1-2 astme põletusega...ville ei tekkinud...Sidet ei pandud. Edasi õeldi, et tuleb kasutada pantenooli ja külmi kompresse. Ja paraneb iseenesest. Olen maal ja eemal linnast, kus on mu perearst. Põletusest on mõõdas 3 päeva. Esimesed päevad tekkis paistetus ja turse. Nüüd on see hakanud alananema. Kasutan ikka pantenooli-infektsiooni vastu paar korda päevas. Vahel ka külma kompressi - turse alandamiseks.Näole on tekkinud korbataoline kate, mis vahel väga kisub ja kuivab. Kas see on normaalne asjade kulg...ja kas nüüd pean vaid ootama, millal korbad ise eemalduvad. Kas peaksin kasutama mingeid teisi ravimeid...?
Ja mis oleks veel oluline näo põletuse ravil. Mida teha ja mida mitte, et ei tekiks arme? Ja kui kaua võtab aega paranemine. Kuidas hoolitseda uue naha eest? Tean, et see on kindlasti individuaalne, aga ehk teil kogemusi...

Juba ette tänades...

Mare

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Kerge põletuse korral on sagedaseks probleemiks kahjustunud nahaosa kuivamine. Teil on kahjuks nii juhtunudki. Tähtis on infektsiooni vältimine ja naha pehmendamine rasvaste salvidega. Pantenool peaks olema sobiv. Apteegivalikust kummelisalv, bebanthen, rasvane baaskreem. Koduse vahendina on täitsa hea ka puhas mage searasv. Ka rasvane hapukoor pehmendab nahka. Soovitan vältida naha kokkupuudet veega, huvitav küll, aga vesi olles märg hoopis kuivatab nahka. Selle searasva ja hapukoore märkisin ära igaks juhuks, kui apteek on väga kaugel aga vaevus väga segav.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi