Eesti suurim tervisenõustamise keskkond
50914 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 

Esita küsimus psühhiaatrile

 
 
LOE KÜSIMUSI JA VASTUSEID
Psühhiaatritele esitatud küsimustele on 6132 vastust.
KÜSI NÕU TEISTELT! ARUTA TEEMAT FOORUMIS
Foorumis on 1017 teemat.

Keskendumishäired

07.12.13 22:52

Tere, olen 16-aastane nooruk ning minu mureks on keskendumishäired. Hiljuti avastasin, et kui oli vaja koolitöö jaoks lugeda läbi päris mitu lehekülge, siis mitte küll kõikide lausete puhul, aga kindlasti mõnede lausete puhul pidin lugema 2-5 korda, et mõte minuni jõuaks. Ma ei ütleks, et asi oleks motivatsioonipuuduses, sest motivatsioon õppida on olemas. Lihtsalt keskenduda on väga raske. Mõni lause muidugi jõuab ilusti minuni, aga just see fakt, et ma pean mõnda lauset lugema niii mitu korda, hirmutab mind. Tegelikult pole ma seda avastanud alles nüüd, see on juba mõnda aega olnud. Vahepeal olen koolist jäänud koju (seda küllaltki harva) suure väsimuse tõttu ning mõtlen, et nüüd hakkan õppima, aga sundida end õppima on samuti raske. Samuti olen kokku puutunud sellise olukorraga, kus inimene räägib minuga ning mingi osa jutust jõuab minuni, aga vahepealne jutt justkui kaob ära. Ma lihtsalt noogutan kaasa, aga vahepeal ma lihtsalt osa teksti ei pane tähelegi, mida mulle räägitakse. Ma küll kuulen inimest rääkimas, aga ei kuula juttu. Ehk siis raske keskenduda õppimisele (lugemisele) ning vahetevahel inimeste kuulamisele (mul pole tavaelus inimestega suhtlemisel probleeme, aga lihtsalt vahel, kui tegu on veidi pikema jutuga, siis küll). Tahan elada normaalset elu, kus ma saan korralikult keskenduda ning üritan sellele probleemile lahendust leida. Aitäh!

Vastab...

Jüri Ennet
Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Veel vastuseid sellelt arstilt

Kõik õppimisega seonduv annab harjutamisega parandada, parandada saab ka keskendumisvõimet.
1. Aju tegevus vajab korralikku õppimise ja puhkamise režiimi. Seega - korralik uni on vajalik.
2. Aju tegevusele aitab hästi kaasa minu Palve-Meditatsiooni esimene harjutus - vabastab ka liigseist pingeist. Kodus saab seda teha ju iga 30-45 minuti möödumisel 3..5 korda.
3. Kodus õppides: loe valju häälega lause..lõik ja siis oma sõnadega korda seda. Edu märkad juba nädala-paari pärast.
4. Loetavat püüa hästi ette kujutada (nagu filmis, kui sisu seda võimaldab) või teha siis mingi skeem (matemaatiliste asjade lahendamisel jne.). Mõtle ja leiad endale hea nipi, et nägemis-mälu kasutada.
5. Rõõmus meel - ja asi jääb palju paremini meelde.
6. Kerge sportlik tegevus - see metoodika (spordimetoodika, treeningmetoodika printsiibid) sobib hästi ka õppimise puhul: a) järjekindlalt, b) nagu trenn, s.o. rõõmsameelselt, c) korralik puhkus, d) treeningpäevik ehk ise saab endale juhiseid anda, ei korda enda vigu.
e) õpetajalt (vajadusel) julgelt küsida, et asjadest õigesti aru saada.
f) mõni vajalik salm(id) ka pähe õppida, võõrkeele lause(d) jne. Ikka seda, mis ka koolis vajalik.
Psühhiaatri jutul võib ka ära käia - juhiseid saab kindlasti, hingerahu ka.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Mõtted, mis ajavad hulluks

07.12.13 17:47

Tere. Minul on probleem oma mõtlemisega. Analüüsin pidevalt, mida ma mõtlen. Näiteks mõtlen mingile suvalisele asjale ja siis mõtlen uuesti üle, et mida ma just mõtlesin. Sageli leian ma need mõtted olevat idiootsed ja sellele järgneb kohutav hirm hulluks minna. Et mida ma küll just mõtlesin? Pidevalt mõtlen, et äkki ma olen hull? Äkki ma ei ole normaalne? Vaevad pead taoliste mõtetega nagu, miks on kõik nii nagu on? Miks peame me käima koolis? Miks tehakse üht või teist asja? Me teame on et see on normaalne, sest nii kogu elu käibki ja keegi ei mõtle kunagi, et äkki peaks teisiti olema. Aga kust ma tean, et nii ikkagi peab olema? Ühesõnaga kahtlen reaalsuses? See on kestnud juba pikka aega. Pidevalt on ka meeleolumuutused. Kui olen näiteks koolis, siis olen alati kellegiga koos ja ei ole midagi viga. Koolist üksi koju minnes hakkan kõikvõimalikele negatiivsetele asjadele mõtlema ja tuju läheb halvaks. Samuti on mu elukaaslane märganud, et iga kord kui koju jõuan, olen tujust ära. Olen nendest mõtetest väsinud. Tahaksin olla nagu iga teine noor ja mitte oma pead selliste totrustega vaevata.

Vastab...

Jüri Ennet
Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Veel vastuseid sellelt arstilt

Teatud hulgal "mõtete ketramist" on esinenud ja esineb kõigil. Kui nad aga kestvalmalt vaevavad, siis on vajalik ühtt-teist ette võtta.
1. Korralik puhkus (öine uni) on igasuguse psüühilise normaalsema tegevuse alus. Une arvelt ei võta minutitki!
2. Kehaline aktiivsus vabastab liigseist psüühikapingetest ja parandab kogu organismi toonust-healolu.
3. Kerged psühhoregulatsiooni harjutused (vabastavad pingeist, parandavad aju verevarustust, parandavad enesekindlust).
4. Apteegi vabamüügist võtta rahustavat teed ja seda siis juua. Iga neelamine rahustab - lonksuta vett; soe lonks rahustab veelgi enam ja rahustav tee annab sinna ka lisa.
5. vt ärevushäirete (paanika) varasemaid soovitusi ja neist sobilikke siis rakendada.
6. Psühhiaatri jutule, sealt vajadusel lisaks ka veidi arstirohtu. Häid soovitusi saab aga kindlasti.
See mure on kõrvaldatav!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Segaduses

07.12.13 08:48

Tere. Mure selles, et ei tea enam, kuidas mis teha või kas vaja kusagile pöörduda. Pm on asi selles, et ei tea ei oska kuidagi normaalselt elada. Pidevalt olen närvis ilmaasjata. Olen mehega koos juba 2,5 aastat, meil on ühine 3kuune laps, olen abielus pool aastat, aga siiski ma tean, et mehele ei meeldi mu vingumised, närvitsemised ja kõik muu selline. Olen üritanud ennast muuta, mehega rääkida saan aru, tean mida teha, aga siiski käitun vastupidiselt kõigele sellele. Lisaks veel olen suhteliselt armukade ka ilmaasjata, eriti ei taha, et ta kusagil väljas käiks ilma minuta või pidevalt kontrollin teda, samas olen temaga rääkinud sellel teemal, sisimas tahaksin anda talle rohkem võimalusi vabadust ja kui tuleb selline olukord, kus ta saaks või tahaks üksi välja minna, siis ikka hakkan teistpidi teda keelama vaatamata sellele, et olen üritanud endale sisendada, et annan talle rohkem vabadust, lasen tal käia ka üksi, aga miski ei lase mul seda siiski teha. Aga siiski 2,5 aastat on piisavalt pikk aeg ja tõesti armastan teda, tahan talle normaalset elu enda kõrval pakkuda. Juba esimesel kohtumisel sain aru, et just tema on mulle see õige, temaga ma tahan ühist pere ja olla elu lõpuni koos, aga kui samamoodi edasi läheb, ma arvan, et ta ei suuda mind varsti välja enam kannatada, kuna ma isegi saan aru, et olen juba vägagi üle igasuguse normaalsuse läinud ja tõesti ei tea, ei oska midagi teha. Ja ei taha ka mehest ilma jääda. Mida te mulle soovitaks?

Vastab...

Jüri Ennet
Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Veel vastuseid sellelt arstilt

1. meil on ühine 3-kuune laps, olen abielus pool aastat ...ei oska kuidagi normaalselt elada.
# Üksmeel ja teineteisest arusaamine-mõistmine tuleb koostöös. Ei ole nii, et minu tööd ja tema tööd, nii ei sobi. On meie tööd ja tegemised. Koormused-tegemised lapse kasvatamisel tuleb omavahel ära jagada, siis on vastutuskoorem väiksem ja ka füüsilist jõudu jääb enam üle. Esivanemate (kui nad käeulatuses on) abi tuleb ka julgemalt kasutada. Kuigi abikaasa on päeval tööl/või õpib hoolega, ikkagi tuleb lapsukese kasvatamisega sellel ülejäänud ajaühikutel üheskoos tegeleda.

2. olen suhteliselt armukade ka ilmaasjata, eriti ei taha, et ta kusagil väljas käiks ilma minuta.
# Miks peaks ta tihti väljas käima? - kodus ju laps ja kodused toimetused. Õues jalutamas käige üheskoos-kolmekesi - see on normaalne.
Presidendi vastuvõtule või muule tähtsale kohtumisele-õhtule lähete ikka üheskoos.
Prioriteet nr 1 on - Laps ja tema kasvatamine, siis tuleb ka kõik muu.
Koostöös tekib ka usaldus ja armukadedus kaob.
Väikeste raskuste ühine ületamine liidabki teid!
Koosmeelt ja koostööd soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Fenüülalaniin

06.12.13 19:54

Tere...Selline küsimus, kas fenüülalaniini taset veres on kuidagi võimalik kontrollida? Nimelt võtsin mingi aeg tagasi aminohappeid...milles oli sees fenüülalaniin, pärast mida tekkis depressioon ja nüüd on tekkinud ajuatroofia...on mõtlemis- ja keskendumishäired, koordinatsiooni- ja tasakaaluhäired ja ka käe värisemist esineb...On seda võimalik kindlaks teha ning kui fenüülalaniinist hoiduda, kas siis on lootust paraneda? Peaks ma kasutama hakkama antidepressante sellisel juhul....neid proovinud ja tekitavad ülitundlikkust...

Vastab...

Jüri Ennet
Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Veel vastuseid sellelt arstilt

Ajuatroofia küsimusi saab kompuuter-tomograafiga uurida, aga enne seda peab uurima teid perearst ja neuroloog.

Depressiooni küsimusi saab siis psühhiaatriga uurida ning ravida. Tervislik elukorraldus on siin oluline.

Ainete sisaldust veres-koevedelikes saab tänapäevase labori-uuringuga selgitada - kui see vajalik on.
Koostöös teie raviarstidega saate selgust ja juhiseid tervise parandamiseks.
Tervise tugevdamiseks on palju võimalusi!

Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Varjatud psühhoos?

04.12.13 22:34

Tere. Usun, et kui oma kogemustest ja mõtetest avameelselt räägiksin, arvataks, et mul on hallutsinatsioonid ja luulud. Kuna mõistan, et mu vaimsed protsessid ei ole päris tavapärased ning olen suutnud hoiduda neid avaldamast, kas see tähendab, et mul n-ö tõelist psühhoosi pole?
See on kestnud juba mitmeid aastaid, mõnikord häirib, mõnikord mitte.

Vastab...

Jüri Ennet
Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Veel vastuseid sellelt arstilt

Isikupärane mõtlemine on suurepärane ja see on hea. Kui mõtte-tegevus ja aistingud-tajud hakkavad aga psüühilist ja kehalist tegevust häirima, siis kindlasti soovitan olukorda täpsustada psühhiaatri juures.
Saate selgust ja selles küsimuses kindla seisukoha ning nõuande psühhiaatrilt.

Ebakindlus-teadmatus on suuresti häiriv ja see teadmatus annab ju kõrvaldada!

Korralik töö- ja puhkerežiim on igal juhul kasuks, tervislik eluviis ning kehaline aktiivsus - loomulikult!

Minu soovitatud sõjahüüd teile: Ei kahjusta vaid tugevdan end!

Tegudele,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Alkoholivastane süst

04.12.13 14:41

Aastase mõjuga alkosüst sees olnud üle 11 kuu. Pole sots kindlustust ja ei taha raisata vastuvõtu+neutraliseerimissüsti peale palju raha...kas 11 kuuga on organism sellest ainest juba vaba? Kehakaal on 85 kg ja pikkus 190 cm (sellest vist pidi midagi sõltuma).Ette tänades.

Vastab...

Jüri Ennet
Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Veel vastuseid sellelt arstilt

Kui kokkulepe tohtriga oli üks aasta, siis 11 kuud ei ole ju üks aasta.
Süstitava aine kogus on ju süstimisel selline, mis arvestab sugu ja kehakaalu.
Täpsemalt küsige oma tohtri käest.

Suurim soovitus - elage karskelt elu edasi - nägite-tundsite ju sellise elu positiivsust.

Eestirahvas niigi suuresti kuritarvitab alkoholi ja paljud joovad end haigeks ja haiguste kaudu surnuks!
Matused on kallid!

Karskust soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Psühhiaatri vastuvõtu arve hüvitamine

03.12.13 19:52

Tere!

Mind huvitab, kas haigekassa hüvitab psühhiaatri vastvõtu arve? Ma ei tea täpselt, mis mul viga võib olla, aga äkki asi psühhiaatriline. Kogu aeg on ärevushood, väsimus, tahtmatus üldse midagi teha. Öösiti ärkad oma 6 korda kindasti ülesse. Magama jäämisega on üldse nii, et tunnen olen väsinud, aga võimatu magada, ning kogu aeg on selline tunne, et enam lihtsalt ei jaksa ega taha üldse midagi oma elus teha.

Vastab...

Jüri Ennet
Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Veel vastuseid sellelt arstilt

1) ärevushood, väsimus, tahtmatus üldse midagi teha. Öösiti ärkad oma 6 korda kindasti ülesse. Magama jäämisega on üldse nii, et tunnen olen väsinud, aga võimatu magada,...
# Siin saab psühhiaatria oma rohtude ja psühho-teraapiaga aidata.
2) kas haigekassa hüvitab psühhiaatri vastvõtu arve?
# Kui inimesel on toimiv haigekassa - haiguskindlustus, siis haigekassa maksab. Visiiditasu 5. - EUR-i aga tuleb ikkagi maksta.
# Kui otsite psühhiaatrilist abi oma elukohast kaugel, siis on vaja selgitada seda, kas antud psühhiaatriahaiglas teise maakonna teenindamiseks leping haigekassaga on.
# Kui on inimesele vaja osutada vältimatut psühhiaatrilist abi, siis seda ei võeta.

Tervislike eluviiside juurutamisega saate kohe ja rõõmsameelselt alustada. Tabletist ainuüksi ju ei aita, eluviisi on vaja ju muuta.
Aktiivselt tuleb muuta paremuse suunal ka väliskeskkonna mõju sisekeskkonnale - alustame puhkast "kopsu leivast" ehk õhust!

Ei suitsetamisele!
Teadlik Eestirahvas ei suitseta!

Head tegutsemist soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Laps ei kohane kuidagi võõras keskkonnas

29.11.13 08:13

Oleme olude sunnil elanud Soomes pisut üle aasta. Kolimise hetkel oli laps 2aastane. Siinses perehoius hakkas käima 4 kuud enne 3aastakseks saamist, nüüdseks on ta käinud seal 9 kuud. Mure seisneb selles, et ta ei suuda siiamaani kohaneda- rühmas on kokku 2 last ja kasvataja, kuid neid omaks ta võtnud ei ole. Ta ei räägi terved päevad seal mitte kellegagi, kui kasvataja ise ei küsi, kas on vaja wc-sse minna siis ta lihtsalt laseb püksi ja kui küsib, siis ta vaid noogutab. Oma eakaaslastega ei suhtle ka üldse, mängib nendega vaid kõrvaltvaatajana- veidi eemal.
Keeles asi väga enam ei ole- vähemalt mulle tundub. Kui temaga kodus räägin soome keelt- saab ta kõigest aru ja ka ise kodus olles kasutab palju soomekeelseid sõnu.
Ma olen lihtsalt nõutu- 9 kuud on pikk aeg, et mitte kohaneda, mulle endale tundub. Samas ta kardab ka teisi lapsi- mänguväljakutel mängib, kuid kui keegi lastest tema poole pöördub, siis jookseb minu juurde. Kuidas toetada ja julgustada sellist last, kes koduseinte vahel on hull rüblik ja kui uksest välja läheme, siis kardab kõiki inimesi, kes tema poole vaatavad.

Vastab...

Jüri Ennet
Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Veel vastuseid sellelt arstilt

Soovitan minna lastepsühhiaatri jutule, siis selgub probleemi ulatus:
kas lasteaia tädikeses probleem, kas kohanemisprobleem, kas kodus "tülinaid" ja pingeid liigselt, kas vaimse arengu tasandil midagi, kas emast liigselt sõltuv lapsuke, kas...?

Rahulikkus ning turvatunne - olulised. Lapse enesekindluse ja Mina toetamine.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Pearinglused

28.11.13 19:18

Olen kimpus oma pearinglustega. Aastaid tagasi oli kuus 2korda, nüüd on iga jumala päeva ja segavad minu igapäevaseid töid, kõik vajalikud pildid ja analüüsid on korras, mul paluti psühhiaatri juurde minna, kas siis tema võtab minu hirmsad pearinglused ja ma saan normaalselt elada?

Vastab...

Jüri Ennet
Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Veel vastuseid sellelt arstilt

1) psühhiaatri vastuvõtule, nagu soovitati;
2) RR (vererõhu ) kontroll, see vererõhu valdkond annab tihti selliseid häireid;
3) kui kehaasendi muutmisel pearinglus, siis on see nn ortostaatiline. Vajalikud on harjutused, kus pea on üleval (seismine), pea on all (lamamine) ja siis jalad ning puusad üles (turiseis) ja vastupidi. Alustada pikkamööda, esialgu vaid see esimene pool (seis-lamamine-seis, siis juba täies ulatuses).
Ka tavaline ringutus-sirutus ja ette painutus ning lähteasend - väga hea.
Sellest alustada!
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Ärevus

28.11.13 15:16

Tere, mu mure seisneb selles, et juba pikemat aega on mul imelikud adrenaliinihood öösel ja väikesed valud rinnus, mis tulevad järsku ja on iga päev olnud.
Küsiksingi siis, et millest see võib olla? Kas peaksin muretsema? Hiljuti kontrolliti ka südant ja öeldi ainult, et natuke liiga kiire on, sain ka tabletid peale, muud ei midagi. Nüüd ma ei teagi, mida edasi teha.

Loodan, et vastate.

Vastab...

Jüri Ennet
Jüri Ennet
Erapsühhiaater
Veel vastuseid sellelt arstilt

Maakeeli ütleksin, et kerge neurootiline seisund. Veidi keerulisemalt - kerge psühhosomaatiline häire (närvilisus-psühhopinged kutsuvad esile kehalisi kaebusi, ka valulikkust rinnus). Tunda annab pingete korral suhteliselt nõrgem koht, antud juhul siis kardio-vaskulaarne valdkond.
Mida teha?
a) kõik närvilisust vähendavad võtted on head, leida endale sobilikud "nipid";
b) selle nö suhteliselt nõrgema koha e valdkonna tugevdamine (kerge füüsiline aktiivsus...ja siis juba regulaarne jõukohane füüsiline treening, aeroobne eelistatavalt.
Treeningpäevik.
Kahjulikele harjumustele kindel ei, eelkõige suits, loomulikult ka e-suitsumasin.
head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?