SVES 02.05.24 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Käisin jaanuaris 2024 südame protseduuril, kus mul sulgeti kodadevaheline avaus. Täna 4 kuud hiljem tunnen jätkuvalt SVES se oma rinnus. Peale protseduuri oli nagu ok. Märtsi alguses hakkasid SVESid, kui tulin tagasi puhkuselt ja samal ajal ka suri sõber. Kardioloog määras Betaloki 25 mg üheks kuuks. Aprillis peale ühte kuud tehti 24 h holter uuring mille tulemus oli hea, 27 tk ööpäevas, millest 1 topelt ja 1 tripple SVES.(Holter oli tehtud kui tarvitasin Betalokki) Saan aru ja mõistan täiesti, et see on kergelt öeldes köha, mitte keegi ei liiguta selliste lislöökide peale lillegi. Kardioloogid ütlesid, et mul pole vajadust Betalokki tarbida, kuna 27 lisalööki on vähe ja seda esineb kõigil. Peale Betaloki lõpetamist, umbes päev v kaks suurenes mu lislöökide arv kordades. Raske öelda kui palju aga tunne on, et 27 on nüüd pelgalt unenägu. 2023 aastal oli mul diagnoositud ka ärevushäire, mille ravi kestis 6 kuud (Cymbalta). Peale Cymbalta lõpetamist tekkisid mul ärajätmis nähud, elektrlöögid kätesse ja jalgadesse, just õhtuti ( kui ületasin nt. autoteed ja oli vaja vaadata kas autot juhuslikult ei tule) ja hommikuti käivad sähvatused kõrvedesse ning on ka tekkinud tinnitus. Elektrilöögid kätesse ja jalgadesse on kadunud kuid tinnitus ja sähvatuse hommikuti kõrvadesse on jäänud. Ravi lõppes november 2023. Olen proovinud käsimüügis olevadi rahusteid ja võtan ka jälle Betalokki. Kohati tundub päris ok, kuid on päevasid mis on täiesti kohutavad, kus SVES on SVESi otsa ja see teeb ärevaks. Meeleolu langust otseselt ei esine, kuid SVESi päeval on asi päris jube. Kardioloogid arvasid, et proteduuri jägsed SVESid need ei ole, pigem närvidest. Käisin ka psühhiaari vastuvõtul, kuid tema arvas, et peaks jätkama taimsete preparaatidega + Betalok 25 mg + Mg 1300. Olen tähele pannu kui tuleb kas hea või halb emotsioon (vahet pole kumb) siis peale seda järgneb ka tavaliselt SVES.
Minu küsimus on selline.
Millest on need SVESid mul tingitud, kas need võivad olla mul ärevusest ja kas ma peaks ikkagi jätkama taimsete preparaatidega v peaksin ma ikkagist minema AD ravile, et saada tagasi oma kindlus tunne ja maha saada need SVESid, tinnitus ja sähvatused kõrvades?
Või, kas pean endale lihtsalt aega andma veel rohkem?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Paistab, et konkreetset kehalist, eriravi vajavat haigust ei ole. Antidepressantidel on leevendav toime, kuid ka plaju kõrvaltoimeid. Nendest loobumine tekitab uusi probleeme, neid ka kirjeldate. Soovitan kindlat päevaplaani, paraja pingega tööd, puhkeaega, füüsilist koormust enamus päevadel, 35-45 min, nt reibas kõnd, rattasõit. Normaalne söömine ja kosutav ööuni. Stressi ja probleemide teadlik juhtimine. Eluplaani koostamine ja sellepoole püüdlemine. Oluline on ka lähedussuhe, sõpradega mõnus ajaveetmine. Ja koostöö oma perearstiga.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi