Öösiti ülesse ärkamine. 08.11.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Mure on selline, et viimased paar päeva on olnud sellised, kus olen ilusti magama läinud aga öösiti ärkan väga tihti ülesse. Vahest tunni tagant vahest ka 2-3 tunni tagant. Ja seda mitu korda öösiti. Varem pole olnud seda, et öösiti nii tihti ülesse ärkaks ja seda veel mitu päeva järjest.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Eakatel on aju orgaaniliste muutustega ja kaasneb unehäire. Seda noortel ei ole.
Mitmete kehaliste haiguste korral (kus ka valu, sügelemine, põletik, jne kaasneb unehäire. Seda ei ole.
Depressioon omaette haigusena - kaasneb unehäire. Seda ei ole.
Mis siis ikkagi olla võib? Olla võib:
1) väsimus. Vajalik tervislik töö- ja puhkerežiim, julgus ja oskus puhata;
2) stress ja läbipõlemissündroom, lahendamata otsused, tegemised jms. Vaja tegemised pingeritta ja siis lahendada, tööd ära teha. Stressi maandamiseks palju harjutusi - neid siis teha;
3) jne
Õhtul rahustav tee ja enne und Melatoniin (apteegi vabamüügis saadaval).
Päeval ja õhtu stressi maandavad harjutused.
Päevik ja elusihid paika, päevaplaan realistlikuks. Kõike korraga ei jõua ja ei peagi.

Elu ei ole "meelakkumine" ja elatusvahendeid ei tooda meile hõbekandikul. Võidelda on vaja. Võitlusvaimu on vaja. Alustada endast - see on meile esialgu kõige suuremaks takistuseks. Võidad enda - võidad ka elus.
Ennast tuleb muuta selles valdkonnas, millises oled andekas.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet