probleemid maoga 22.09.23 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Pöördun Teie poole suure murega ja ma väga loodan, et oskate nõu anda. Nimelt märtsi lõpus algasid sellised seede probleemid. Kõhus keeras ja olid puhitused, iiveldas ka. Käisin perearstil, võeti vereproovid-korras ja väljaheite proov Helico bakterile-korras. Soovitati seedeensüüme ja jälgida toitumist. Korra andis tagasi aga siis hakkasin tundma ebameeldivat valu hoopis maos. Oli selline raskustunne ka. Perearst suunas kõhuõõne UH-seal oli ka kõik korras. Kirjutas Pantoprazolile 40 mg. See ei aidanud. Perearst andis saatekirja gastroskoopiasse. Ootejärjekord aprillis oli 2 kuud. Hakkasin ise aga dieeti pidama-proovisin jätta ära magusa, piimatooted, siis jahutooted ja nii ma jändasin. See andis selle tulemuse, et võtsin alla 6 kg.mis oli ka vajalik. Aga mao hädad ikkagi ei vähenenud. Alustasin aluseliste toitainete tarbimist. Jõin igal hommikul poole laimi mahla klaasi veega. Läks paremaks. Tunduvalt. Mai ja juuni oli väga ok. Siis sõin ka juba kõike. Aga vahetevahel oli ikka selline raskem tunne maos-mitte valud. Suvel oli ka stressirohkem periood. Olen üldse väga ematsionaalne. Augusti alguses enam ei jõudnud muretseda. Kevadel suri tuttav, kellel oligi maovähk ja mulle tundus, et mul on kõik samad vaevused. Läksin Saaremaal tuttavad arsti juurde. Tema teeb oma haiglas ka gastroskoopiat. Faili lisasin. Seal vastus. Ütles mulle, et midagi hullu pole. Ja ravi siis Nexiumiga. Nüüd olen omadega nii kaugel, et võtan perearstiga koostöös igal hommikul Nexium 40 ja Duspatalini. Seda siis seepärast, et see raskustunne muidu ära ei kadunud. See on natuke järgi andnud. Aga iga päev ma tunnen ikka oma magu. Kui söön või joon. Hetkel võtan veel ka Metronidazoli - 10 päeva. Selle kirjutas dr. Haavel kohe aga olid ravimi tarneraskused. Ma ei saa ega saa aru, miks ei lähe paremaks. Perearst on vist minust juba tüdinenud-ütles, et 28.8 kokkulepitud ravi on nii ja see on 2 kuud nii. Minu mure ongi selles, et äkki mulle Nexium ei sobigi? Kas see mis haigusloos kirjas-pole midagi nii hullu, et oleks juba midagi seal hullemaks läinud? Ma ei suitseta, ei joo, väga harva valge vein, ma olen füüsiliselt aktiivne. Kas tegemist on stressi tagajärjega ja ma ei saagi sellest üle ilma rahustite äkki? Praegu ma ainult mõtlen sellele, et äkki on minul ka maoga midagi väga halvasti?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Teid on kenasti uuritud ja pole leitud rasket kehalist haigust. Usun, et on tehtud ka maobakteri, Helicobacter pylori test. Kindlasti on uuritud ka laktoosi, gluteeni jt ainete talumatust.
Mõnikord tekivad vaevused maohappe liigsest allasurumisest ravimitega. Võiks teha väikese vahe ravis.
Ja ikka koostöö oma arstidega.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi