Mure maoga 05.05.23 / Perearst

Külastaja küsib:

04.02.2023 aastal otsustadin juua sidrunivett. Tundus tore mõte. Tean, et see on populaarne ja mõtlesin proovida. Jõin natuke üle 2 nädala iga päev ühe tassitäie seda. 20.02.2023 tundsin kõrvetisi ja loobusin sidruniveest. Kuna Maalox ei aidanud, siis pöördusin perearsti poole. Perioodil 07.03 - 13.04 võtsin nii hommikul kui ka õhtul 20 mg Pantoprazole. Vahetpidamata, ühtegi rohuvaba päeva ei jäänud vahele. Kuna kõrvetised ikka igapäevased, siis alates 14.04 (kokku juba 3 nädalat 14.04-05.05) tarvitan nii hommikul kui ka õhtul 40 mg Pantoprazole. Alates 04.04.2023 tunnen ka, et maosisu tungib tagasi söögitorru. Kuni 03.04 seda probleemi ei olnud. Siis olid ainult kõrvetised. Nüüd ongi just maosisu igapäevaselt söögitorus ja tekitab ebameeldivat tunnet. See ebameeldiv tagasivool igapäevane ja lakkab alles siis kui öösel magan. Hommikul ärkan ja siis kõik korras. Kuni hommikusöögini ja siis hakkab kõik otsast peale, terve päev ebamugavustunne. Istuda enam ei saa. Väga ebameeldiv. Seistes on vähe parem ja öösel magades pikali olles.Söön hommikuti nüüd vähe. Sõin ühe keedumunaga võileiva ja sellest piisas, et enesetunne kogu päevaks rikutud. Olen oma söögiportsioneid üldse vähendanud ja kõige hilisem söömine on kell 17:00. Mu toidud on keedetud. Ma isegi enam ei maitsesta toitu. Ja apteegist ostsin maoteed. Voodile ostsin uued jalad, pea osal on kõrgemad ja jalgade osas madalamad voodijalad. Ma olen täitsa lootust kaotanud, et olukord paraneb. Sain gastroskoopiasse aja 04.07.2023. Olen juba üle kahe kuu kannatanud ja nüüd ootan gastroskoopiat ka veel teised 2 kuud otsa. Kas maolukuti, klapp, kardia tõepoolest korraliku toitumisega ja Pantoprazolega olukorda ei paranda? Ma olen maohapet vähendavat rohtu tarvitanud igapäevaselt juba üle kahe kuu. Kas on võimalik midagi veel ette võtta, et magu korda saab? Magu mul ei valuta.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Midagi konkreetset diagnoosi ja ravi kohta ei ole võmalik inimest nägemata ütelda ja oletamine ei ole eetiline. Saan soovitada koostööd oma perearstiga, tema korraldab põhjendatud uuringud ja konsultatsioonid, ravi. Ainult nii on võimalik edasi liikuda sisulise lahenduse suunas. Mõnikord võtab see veidi kauem aega.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi