roos 05.09.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Minu 67a emal on sääre peal roospõletik. Algas see august algul väga ägedalt - 40-se palaviku ja tohutu paistetusega. Perearst kirjutas Duracef-i tablette, millest aga suurt abi polnud. Palavik, küll väiksem, kestis ikka edasi ja jalg läks aina hullemaks, nahk pakatas ja ajas mäda välja. Perearst saatis kirurgile, too ravis samamoodi edasi, kuid nädala pärast, kui haigus ikkagi paraneda ei tahtnud, andis saatekirja haiglasse. Haiglas sai ta veenisiseselt antibiootikumi (nime kahjuks ei mäleta, o-tähega ravim oli) ja ka seoti ja määriti nahka. Haiglas olles taandus palavik ja ka enesetunne oli mõnevõrra parem, kuigi jalg oli ikkagi jube.
Nüüd on ta ligi nädala kodus olnud, kuid palavik on tagasi tulnud (õhtupoolikuti-37,2-37,5), Samuti kaebab ta nõrkushoogude ja minestamistunde üle - ütleb, et surmahirm tuleb peale ja ei julge üksi kodus olla. Samasugune nõrkushoog tulid tal Duracefi tarvitamise ajal, siis ema arvas, et see on ravimi kõrvalmõju ja ka arst ei öelnud selle kohta midagi. Praegu ta mingeid ravimeid ei võta, ainult jalga määrib toiduõliga (nii soovitati haiglast lahkudes) ja seob. Vereanalüüs tehti talle ainult haiglasse saabudes. Lisan, et jutt käib Pärnu Haiglast. Lähiajal läheb ta uuesti ka kirurgi vastuvõtule. Lisan veel, et tal oli roos teisel jalasäärel umbes 20a tagasi, kuid siis pandi ta kohe haiglasse ja paranes ruttu.
Jutt sai pikk ja segane, niisiis küsin:
Kas on võimalik, et ravi jäi ebapiisavaks?
Millised on roospõletiku tüsistused ja mida peaks eriti silmas pidama?
Millist ravi võiks veel (paluda) rakendada? Seda küsin seepärast, et arstid ei olnud just eriti suhtlemisaltid ega vastutulelikud minu arvates.
Tei ette tänades, murelik tütar.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Roospõletik on naha ja nahaaluskoe piirdunud äge bakteriaalne põletik. Bakteriaalne tähendab seda, et ravi nurgakiviks on antibakteriaalne ravi. Antibiootikumidega on nii, et vaatamata parimatele püüdlustele arsti poolt võib juhtuda nii, et bakter on selle suhtes tundetu ja elab patsiendi kehas edasi. Antibiootikumi valikul on oluline haiguspilt, varasem kogemus, hetkel teadaolevad bakterite tüved mis sarnast haigust põhjustavad jne jne. Väga korrektne on üritada võtta bakteriuuring enne ravi, kuid selleks kulub nii 2-3 päeva. Inimene aga vajab ravi kohe.
Mulle tundub, et Teie emal esimene antibiootikumivalik osutus ebaefektiivseks, kuid seda ravimit tõesti kasutatakse roospõletiku ravis.
Ravi järgselt võib jääda mõneks ajaks püsima jääknähud, isegi 2-4 kuuks. Vanemas eas ei ole paranemine ni kiire kui 20 a tagasi. Tingimata peaks kontrollima patsiendi südameseisundit, et välistada südamepuudulikust, mis samuti võib pikendada haiguskulgu. Veel vajaks kontrollimist veresuhkrutase, sest diabeet ise on tõsine nahainfektsioonide soodustaja. Uurima peaks ka veenide seisundit, küünte seeninfektsiooni olemasolu. Ka need soodustavad sümptomite püsimist. Tahan öelda seda et ravi vaatamata probleemi olemasolule jalal käib ravi hoopis üldisemalt.
Kui vereanalüüs ei näita ägedat põletikku ( CRV < 10 mg /l, leukotsüütide arv alla 9 ) ei ole just tarvidust korduvale antibiootikumiravile.
Praegune kehva enesetunne võib olla seotud ka korduvate antibakteriaalse ravikuuride tulemusel tekkinud kehaomaste bakterite tasakaaluhäirega. Võimalik on ka pärmseene vohamine suuõõnes, seedetraktis, tupes jm. Seda aitab normaliseerida probiootikumide, hapupiimatoodete ja toidulisandite kasutamine.
Tohtrid püüavad ikka kõige paremat. Teinekord tundub, et patsient jääb niiöelda mitme tule vahele. Perearst arvab, et kirurg peab haiget ravima, kirurg aga saadab patsiendi tagasi perearstile. Perearst näituseks suunab patsiendi raviks nahaarstile see aga omakorda kardioloogile, sealt endokrinoloogile. Erialasid meditsiinis jätkub.
Soovitan arutada kõike rahulikult läbi oma perearstiga. Samas toetage ja usaldage teda, olen kindel, et nii saame kõige parema lahenduse.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi