Ebatavaline tsükkel 25.04.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mure selline, et tavaliselt on tsükkel korrapärane, keskmine pikkus 31 päeva ning pikkus varieerub +/- 1 (vahel harva 2) päeva. Seekord oli tsükli pikkuseks aga 38 päeva ning esimesel menstruatsiooni päeval tavapärasest tunduvalt kehvem enesetunne - väga tugev kõhuvalu, iiveldus, nõrkus, pearinglus (tavaliselt esineb neist vaid kõhuvalu, kuid mitte niivõrd tugev). Enesetunne läks veidi paremaks kui ibuprofeen valu vaigistas. Lisaks tekitab küsimusi see, et vereeritus on üpriski väike - esimesel päeval kui väga tugev valu oli, piisas vaid tavalise igapäevase pesukaitsme vahetamisest 2 korral, muud kaitset vere vastu polnud tarvis, kuna kogus polnud niivõrd suur (esines küll üksikuid väiksemaid klompe). Teisel päeval on samuti verekogus väike, kuid ka kõhuvalu pole enam nii tugev.

Kuna tegemist on ebatavalise olukorraga minu jaoks ja oma arsti juurde saan minna alles mõne nädala pärast, siis sooviks infot, kas peaks muret tundma või on selline nähtus normaalne?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 29-aastane

Normaalseteks menstruaaltsükliteks loetakse tsükleid pikkusega 21-28-35 päeva. Neid ei peaks ravima. Mida pikem on menstruaaltsükkel, seda sagedamini esineb anovulatsioone ja sellest tulenevaid menstruaaltsükli häireid. Esmalt tuleb välistada rasedus ja vähemalt 36. menstruaaltsükli päeva hommikusest uriinist teha apteegi rasedustest. Kui soovite rasestuda, siis oleks informatiivne teha apteegi ovulatsiooniteste.
Unustasitegi kirjutada, kas soovite rasestuda või rasedusest hoiduda? Kas rasedusi on varem olnud ja millega need lõppesid?
Kui on olnud uus partner, siis tuleks välistada STLI sugulisel teel levivad infektsioonid:
https://synlab.ee/arstile/tasuta-testimine-ja-noustamine/
Lisaks HIV testile on tasuta ka B- ja C-hepatiidi analüüsid ning Treponema pallidum vastased antikehad (sõeluuring) (S-T pallidum Ab). Tasulise teenusena saab vajadusel end testida mitmete teiste sugulisel teel levivate nakkuste osas. Suguhaiguste teste saavad patsiendid teha ka tasu eest SYNLABi patsiendiportaali kaudu. Analüüside tulemused saab kätte samast proovivõtupunktist.
Kindasti pöörduga EKVähi sõeluuringule 30, 35, 40, ...aastastele.
Kindlasti vaktsineerige end HPV vähki tekitavate viiruste vastu.
Kaasajal võib enamikke seisundeid jälgida. Alati võite tulla reaalsele vastuvõtule, tegemist võis olla nn biokeemilise rasedusega.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7