Psühhoteraapia Autor: Anti Liiv

Psühhoteraapia on ajalooliselt vanim ravimeetod, mis seisneb psüühika mõjutamises sõnaga (nt ühise palvusega), et sel teel normaliseerida vaimset või kehalist seisundit.

Psühhoteraapia objektiks on isikud, kellel esineb psüühikahäire ja/või probleeme inimsuhetes, seejuures võib häire avalduda psüühiliselt, kehaliselt või sotsiaalselt.

Eristatakse individuaalset psühhoteraapiat (osaleb üks isik) ja rühmateraapiat (osalejaid viiest kuni tuhandete inimesteni). Laiemas mõttes toimivad psühhoteraapiliselt kõik haige meeleolu positiivselt mõjutavad tegurid.

Psühhoteraapia tegemise võtteid on palju – eri autorite järgi umbes 150–300 erinevat viisi, mida on keerukas isegi süstematiseerida, sest liigitamiseks on mitmeid lähtealuseid. Psühhoteraapia tulemuslikkust on üldiselt raske mõõta. Paljudes riikides peab inimene individuaalse psühhoteraapia eest ise tasuma. Psühhoteraapiameetodi valikul tuleb arvestada haige isiksust ning ravitava häire iseloomu. Väga suurt rolli etendab psühhoterapeudi enda isiksus – kas haigel tekib temaga kontakt. Just selle mõjuri tõttu on mitmed nn mitteprofessionaalse psühhoteraapia esindajad (nõiad, šamaanid, tervendajad, hiilerid) edukamad kui akadeemiliselt koolitatud psühhoterapeudid.

Eestis rakendatakse nii ambulatoorses kui ka statsionaarses psühhiaatrilises abis valdavalt kombineeritud psühhoteraapiat, st psühhoteraapiat koos farmakoteraapiaga. Tuntumad psühhoteraapia meetodid on järgmised:

1. Psühhoanalüüs ehk psühhoanalüütiline psühhoteraapia, millele pani aluse Sigmund Freud (1856–1939) ja mis nüüdseks on arenenud mitmesse eri suunda. Eestis ei ole see eriti populaarne, küll aga USAs.

2. Psühhodünaamiline psühhoteraapia, st psühholoogiliste protsesside muutusi ja arenguid ning nende põhjusi kirjeldav ning arvestav psühhoteraapia.

3. Käitumisteraapia, mis põhineb õppimisteooria tehnikatel.

4. Hüpnoos, mis on tuntud juba iidsetest templimeditsiini aegadest. Eriti kuulsaks muutus hüpnoos 19. sajandil, kui seda kasutati nii laatadel publiku meeli köitva meelelahutusena kui ka ravi eesmärgil. Hüpnoos leiab kasutamist nüüdisajalgi. Näiteks Eestis on hüpnoosi rakendatud neurooside ja alkoholisõltuvuse raviks.

5. Kombineeritud individuaalne ja rühmapsühhoteraapia.

6. Pereteraapia ja paariteraapia.

7. Kognitiivne psühhoteraapia, milles püütakse psühhoterapeudi ja patsiendi aktiivse koostöö kaudu lahendada patsiendi mureküsimusi.

8. Interpersonaalne psühhoteraapia, mille eesmärk on aidata isikul oma suhteid lähikondsetega paremini mõista ja korraldada ning selle kaudu depressiooni leevendada.

9. Lahenduskeskne lühiteraapia (varem nimetatud ka toetavaks psühhoteraapiaks).

Nõuanded sel teemal

Toimetulekuprobleem

Tere!

Ma olen terve elu olnud üksildane ja omaette hoidev ning alati seltskondi vältinud. Kunagi olid mõned sõbrad-tuttavad aga tänaseks on nende kõigiga suhtlus katkenud ja katkes juba millalgil ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Lasteaia abikasvatajaks - siit tuleb suhtlemise julgust ja oskust. Milles andekas olete, mis asi-tegevus teile meelepärane? Täpsustage, tegutsege.
Elululugude raamatud, sealt eeskujud ja tegutsemisJulgus. ...

Loe edasi

MRT UURINGU VASTUS

Sai tehtud peaaju magnettomograafia natiivis , Teostatud tugeva 3T väljaga mrt uuring ühe mähisega peaajust natiivis .

Leid - Subkortikaalses valgeaines mõni üksik aimatav mittespetsiifiline ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Tasakaaluhäire ja pearinglus on sagedasemaid kehalisi vaevusi kroonilise ärevushäire korral. MRT ajust on siis normaalse pildiga nagu ka Teil. Aitavad ADd.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
Loe edasi

Tserebraalparalüüs ja Aspergeri sündroom

Sooviksin küsida, kas (laste)tserebraalparalüüsi ja Aspergeri sündroomil on omavahel mingisugune seos (mul on diagnoositud mõlemad ja ise arvan, et neil on seos omavahel, kuid kindel selles pole)?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Psüühikas 0n kõik omavahel ühendatud-seoses. Milline seos inimestel on - see ülimalt individuaalne. Tserebraalparalüüs on domineerivalt orgaaniline häire, Autismispekter aga rohkem funktsionaalne häire. ...

Loe edasi

Vasak õlavalu

Tere
Olen 39 aastane mees ja viimased 6 kuud olen võidelnud valuga õlas. Vigastus juhtus trennis harjutusi tehes mille tagajärjel tekkis põletik ja süstiti kortisooni millest suurt abi pole olnud. ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Kauakestev õlavalu on iseloomulik õlaliigese kapsli või mõne õlalihase kõõluse traumaatilise põletiku korral.
Nandroloon on sünteetiline testosteroon (meessuguhormoon) mida kasutatakse soo vahetamise ...

Loe edasi

Peavalu silma taga

Reede õhtul (26.04) hakkas järsku pea valutama, valu oli koondnud parema silma taha. Sellist asja on ka varem esinenud, umbers 2-3x aastas. Olen võtnud löökdoosina 2x25mg Dolmeni või 1,5 400mg Ibumaxi. ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Tegemist võib olla migreeniga, mis on üle läinud pingepeavaluks. Soovitan visiiti neuroloogi juurde.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
6748591

Loe edasi

Pikaajaline alaselja valu

Olen 9 kuud olnud hädas alaselja valudega. Kas pirnilihase põletikku ei nähtu vereproovis? Kuidas oleks veel võimalik saada kinnitust, mis on valupõhjustaja ja miks ravi ei mõju? Kuidas või millal peaksin ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Pirnlihase sündroomi korral ei ole tegemist põletikuga mida näitaks vereproov vaid jalanärvi komprimeerimisega pirnlihase poolt vaagnaõõnes, mis põhjustab närvi traumaatilise põletiku ja turse. On tervemõistuslik ...

Loe edasi

Diski prolaps, kuidas veenduda enne operatsiooni et diagnoos on õige.

2 kuud tagasi kukkusin seljale ja pärast kukkumist 2 nädalat hiljem tekkis paremasse jalga närvivalu (põletav valu) ja elektri tunne. Põletav tunne on alaseljas (algab ribide alt) puusas (puusanuki peal ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Asja täpsustab vaid neuroloogiline läbivaatus. Teadmiseks veel et operatsiooni näidustusteks on ühe või mõlema labajala osaline halvatus ja/või põie ja pärasoole funktsioonihäired.

Dr. Ain ...

Loe edasi

Valu põlves, õlas ja reie esiküljel

Tere

Käisin 2 kuud tagasi ortopeedi vastuvõtul, sest mul on pikalt olnud parema õla- ja põlvevalu. Aeg-ajalt on valus ka parema reie esikülg. Ortopeed soovitas pöörduda füsioterapeudi juurde, ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Liigeste, lihaste ja kõõluste valudega tegeleb ortopeed. Tõenäoliselt kiiret paranemist oodata ei ole ja tuleb regulaarselt sooritada füsioterapeudi soovitatud harjutusi.

dr. Ain Pajos
Loe edasi

Epileptilised krambid

Tere, mul on küsimus oma meretööks sobilikkuse kohta

Nimelt olen ma töötanud merel stjuuardina tänaseks juba pea 10 aastat ning soovin jätkata.
Paar aastat tagasi aga hakkasid minu halval- ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Tõenäoliselt tuleb Teil nõu pidada hoopis pädevate juristidega.

Dr. Ain Pajos

Loe edasi

Pinge diafragmas, valud rindkeres

Tere!

On nödal aega olnud krampi tõmbuv/kange/pinges diafragma (umbes nii, võib-olla hoopis natuke üleval pool rohkem). Ei lase hästi istuda, kohe läheks nagu miski katki tunne, saan seista ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Pidage nõu perearstiga kes teeb läbivaatuse ja vajadusel suunab uuringutele ja eriarstile.

Dr. Ain Pajos

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi