Kõrge kolesterool 25.05.22 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Minu kolesteroolinäidud on järgmised: Üldkolesterool 5,8 HDL 1,8 ja LDL 3,7. Ja nii on enam-vähem olnud üks 10 aastat juba. Arst arvab, et praegu midagi muuta pole vaja, sest teised näitajad on kõik korras, aga ma soovin küsida, kas ma võiksin süüa taimseid steroole sisaldavat margariini optima cardio? See ka peaks kolesterooli alandama või on sellega pigem ikkagi see, et siis peangi jääma sööma seda?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.

Kindlasti ei alanda nimetatud margariini söömine üksinda kolesterooli taset. Toitumist tuleb muuta tervikuna. Eelkõige tuleb vähendada loomset päritolu toitude rasva sisaldust ja söödavaid toidu koguseid ning tõsta toiduga saadava kiudaine hulka. Seega tuleks igapäevaselt hoida menüüs köögi- ja puuviljad ning täisteratooted. Kui tegu on päriliku komponendiga, siis ei pruugi ainult toitumist muutes verenäite tasakaalu saada.
Parimatega, dr. Ehala