Kalaõli söömine raseduse ajal ei muutnud beebisid nutikaks

Kalaõli söömine raseduse ajal ei muutnud beebisid nutikaks

Paljud naised tarbivad raseduse ajal toidulisandina kalaõli, kuna naistearstide, turunduskampaaniate ja üldlevinud arvamuste kohaselt soodustab kalaõli põhikomponent – dokosaheksaeenhape (DHA) – beebi kognitiivset arengut.

Ulatusliku uuringu tulemused viitavad sellele, et DHA, mida rasedad tarvitavad toidulisandina, ei anna nende beebidele selget kognitiivset eelist. Uuringus ei leitud tõendeid ka selle kohta, nagu võiks DHA vähendada sünnitusjärgset depressiooni, v.a võib-olla naistel, kellel see risk on niigi kõrge, kirjutab NY Times.

Mõningates varasemates uuringutes on viidatud sellele, et kalaõlis sisalduv DHA – omega-3-rasvhape – võib raseduse ajal tarvitamisel aidata kaasa beebi aju arengule. Paljud neist uuringutest olid aga väikesemahulised või hõlmasid naisi, kes juba tarvitasid kalaõli, olles võib-olla teistest terviseteadlikumad. Uus uuring, mis hõlmas enam kui 2000 osalejat, oli kliiniline uuring, milles naised said kas DHAga kalaõli või platseebot (taimeõli).

Kõnealuses uuringus, milles peamiselt hinnati õigeaegselt sündinud beebisid, ei leitud beebidel 18 kuu vanuses mingeid kognitiivseid erinevusi olenemata sellest, kas nende emad said toidulisandina DHAd või platseebot. Uurimisrühma juht ja Austraalias asuva Adelaide ülikooli õppejõud dr Maria Makrides märkis, et see viitab sellele, et õigeaegselt sündinud beebid said üsas niigi piisavalt DHAd ja et suurem kogus ei anna mingit „lisaboonust“.

Uuringu põhiautor, dr Ingrid Helland Oslo ülikooli kliinikust selgitas, et nelja aasta vanuses ilmnenud kasutegur võib olla olemas ka seitsme aasta vanuses, kuid seda on raske teiste arengut soodustavate tegurite seas eristada. Tema sõnul võisid tema uuringus osalenud beebid saada rohkem DHAd kui käesoleva uuringuga hõlmatud beebid.

Kas see artikkel oli kasulik?