Rasedus, määrimine ja progesteroon 05.05.24 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere, olen rase 8+4. See on minu viies rasedus, kuid lapsi on mul vaid 2.
Viimane rasedus katkes 28.12.2023 umbes 6-7 nädalal.
Paar päeva tagasi, ehk 8+2 hakkas mul õrnalt määrima. Palju verd ei olnud, kuid viimati algas katkemine samamoodi, siis pöördusin kohe emo-sse. Loode vastas suurusele, südametöö oli nähtav, hematoomi ei leitud. Seega öeldi, et kõik on korras ja määrimise põhjust ei leitud.
Mul on eelmisest korrast alles progesterooni tabletid, emo arst ütles, et võin need seekord lõpuni võtta (eelmine kord jõudsin ainult 2tk võtta, kui rasedus katkes). Mul on alles veel 28 tabletti ja skeem on 1tbk 2x päevas. Emo arst ütles, et kui see ravim on duphaston, siis ma võin võtta. Aga ma emos ei mäletanud oma ravimi nime ja arstil oli kiire, ma ei jõudnud digiloost kontrollida. Kodus avastasin, et minu ravim on gepretix 100mg. Duphason tavaliselt vist ju 10mg?
Kas see on ikka ohutu, kui ma nüüd 14 päeva seda gepretix 100mg võtan?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 35-aastane

Soovitud rasedus on alati oodatud ja tore sündmus nii arstidele kui ka patsientidele. Kuid, retseptiravimeid ilma inspekteerimata ja kliinilist diagnoosi püstitamata ei tohiks määrata. Seetõttu, pöörduge kohe täna oma ämmaemandale või naistearstile, kes teevad otsuse ja otsuse eest lasub ka vastutus.
Raseduste katkemine on kurb sündmus kõigile, kuid, on tõestatud, et alla 12n heidendites on leitud nii kromosoom- kui ka geenimutatsioone. Nendele ei mõju ükski nimetatud ravimitest.
Kui ei ole eluohtlikku verejooksu, kõrget palavikku, apteegi käsimüügi ravimitele mitte alluvat alakõhuvalu, siis isegi ei oleks vajalik EMOsse pöörduda, sest midagi "kiiret" ei ole võimalik teha, aeg annab arutust.
Muretut rasedusaega soovides

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7