Kahtlustan abikaasal isiksushäiret 21.04.24 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, olen oma naise pärast mures, sest olen pikema aja jooksul aru saanud, et aja jooksul on ta hakanud eemalduma minust ja on ka muid märke, mis muret teevad. Leidsin pika otsimise peale võimaliku isiksushäire tüübi, mis on väga sarnane minu naise käitumisele. Tegin sellest isiksushäire 11 punktist eraldi read ja palusin oma naisel teha linnuke, mis punktidega tema on nõus. Ta oli nõus seitsme punktiga. Saadan selle Teile. Kas selle seitsme punkti märkimine võib viidata tõsisemale isiksushäirele ja kas seda on võimalik ravida või leevendada? Märgin ka ära, et oleme olnud abielus 44 aastat ja oleme omavahel hästi läbi saanud - ei ole oma naise peale kunagi karjunud, sõimanud, tõuganud, rääkimata löömisest. Oleme koos reisinud ja läbi käinud vähemalt 50 eri riiki ja ei ole kunagi reisidel tülli läinud ega riielnud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ealised mutused ka isiksuse vallas - on normaalne. Oluline - millise mõjujõuga need sümptomid isikule on, millisel määral elurežiimi mõjutavad. Koostöö perearstiga, psühhiaatiga - saab siis midagi konkreetsemat tegevust, mõjutamist, raviprintsiipe pakkuda.
Terves kehas terve vaim - siin juba hulgi tervise tugevdamise võimalusi.

Jüri O.-M. Ennet