Autismitunnustega isiku ärevushoo maandamine/toetamine 29.07.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Minu isa on 60-aastane. Tal tundub olevat diagnoosimata autism - korduvad tegevusmustrid (edasi-tagasi käimine, teatud sitatsioonides iseäralikud tikid, omapärased väljendusmaneerid), ülihea mälu, väga spetsiifilised huvid, sotsiaalärevus, emotsioonide lugemise-mõistmise raskused. Mõistan, et sellises eas pole vist otseselt tarvidust seda diagnoosida lasta. Samas tal on vähemalt viimased 15 aastat (kui mitte enam) probleeme närvilisusega. Närvilisuse all pean silmas seda, et ta viib end täiesti selle piirile - hingeldab, kohati hoiab hingegi kinni, näolihased värisevad, käed rusikas, tammub intensiivselt toas edasi-tagasi, keha pinges - selline kontrollimatu seisund, mida on raske vaadata. Ta ehitab selle seisundi üles ja võimendab seda kordades - päevas mitu korda, viib end väga sageli ohvrirolli (teadlikult otsides märke, miks teda rünnatakse). Ja kõrvalseisja nõu siin ei aita - näiteks ratsionaliseerimine, et selline tegevus laastab tervist. Tal on ka kõrgvererõhutõbi.

Tahaksin uurida, et kuidas sellises olukorras toimida võiks. Kas selline isik peaks saama suunamise psühhiaatri juurde? Kuivõrd on pika aja jooksul kujunenud käitumismustrid muudetavad? Kas ilmselt nõustamist võiks saada ka tema elukaaslane? On selge, et lihtsalt selline tähelepanu juhtimine ja 'palun rahune' siin ei toimi. Ma ei kujutle, kas ta oleks valmis abi vastu võtma -- tavaliselt on tüüpvastus 'jajah', 'kõik on hästi' ja muud eitus- või ignoreerimisviisid -- tunnen huvi aga, et mida soovitaksite proovida või kuidas üldjuhul sellises olukorras võiks toimida, kuhu pöörduda jms.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Autismihäired, käitumismuster tekib-avaldub lapse ja nooruse eas.
60+ nooruses peab arvestama ealiste muutustega, selle vanusrühma psüühikahäiretega. Seega uurida ja vajadusel korrigeerida kehalise tervise näitajaid ning ssamuti psüühilise tunnetuse ja tegutsemisega seonduvat.
Närvilisus - vt stressi maandavad harjutused, hingeldamine - vt südame-kopsu funktsionaalseid võimeid, kehalisi ealisi häireid.
Kehalist ja vaimset tervist saab mõjutada-parandada - vaja tegutseda, hõbekandikul seda ei tooda.
Rõõmsameelset tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet