87- aastase ema viimasel aja halvenenud vaimne tervis (poja pöördumine) 28.04.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Minu emal (87) on aprillikuu jooksul tekkinud ilmselt vaimseid probleeme. Kui ta varasemalt oli töökas, krapsakas ja selge mõistusega (kauaaegne ilukirjandusraamatute toimetaja), siis nüüd on uimane, võõra silmavaatega, ei jõua kõndida, tahab kogu aeg istuda või voodis olla. Ei saa tihti aru asjadest, millega varem probleeme polnud (mobiiltelefon ja laadimine, pakiautomaatide juures käimine jne). Lihtsad seletused meie ühistegevuste ja -minekute kohta pärib veidrate küsimustega üle (lähimälu?). Ise saab üksi elades hakkama (loeb lehti, vaatab televiisorit, sööb jne). Eitab tekkinud muutusi, ei ole agressiivne ega luululine. Kas oleks vaja kuhugi pöörduda või on see lihtsalt äkiline vanadus?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kõrge iga, ealised muutused, algab dementsus.
Jõukohane jalutamine-liikumine, piisav uni, rõõmus meel. Tervislik toitumine.
Vererõhu kontroll perearsti juures.

Terves kehas terve mälu. Kehaline potentsiaal (treenitus) loob meelelise, hingelise ja vaimse mnemo-potentsiaali.

Päevik – iseendale sobilikud nipid ja võtted kirja panna ning siis rakendada.

Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet